Jaki kompresor do piaskarki syfonowej? Dopasuj urządzenie do wybranego sprzętu

unnamed file 3

Proces piaskowania pozwala ostatecznie wypolerować  powierzchnię i usunąć nierówności. To praktyczny sposób czyszczenia strumieniowego z wykorzystaniem drobno przygotowanego ścierniwa o odpowiedniej twardości. Proces znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Piaskarki wymagają jednak dodatkowych rozwiązań, pomocnych podczas pracy. Jednym z ważniejszych jest kompresor, dzięki któremu ścierniwo może być natryskiwane z odpowiednią mocą. Sprawdźmy czym kierować się dobierając ten element do piaskarki.

Kompresory śrubowe spalinowe – charakterystyka

To najczęściej udostępniane kompresory pomagające przeprowadzić proces piaskowania w różnych warunkach. Są to urządzenia wydajne, rzadko ulegają awariom i mają stosunkowo niskie spalanie paliwa. Umożliwiają wtłoczenie powietrza pod ciśnieniem dochodzącym nawet do 15 kbar dzięki temu znacznie łatwiej jest nanieść korund do piaskowania na powierzchnię.

Kompresor zasysa powietrze do sprężarki wykorzystując filtr wlotowy. Następnie jest ono sprężane we wnętrzu elementu śrubowego, do którego zostało dostarczone. W późniejszym etapie, do komory sprężonego powietrza dostarczany jest olej i tak powstała mieszanina trafia do zbiornika separatora oleju. Następnie kompresor chłodzi powietrze i usuwa kondensat wypuszczając powietrze do podłączonej maszyny.

Bardziej ekologiczne kompresory elektryczne

Na rynku dostępne są również kompresory działające na podobnej zasadzie co poprzednio wymienione urządzenia, jednak z innym napędem. Urządzenia również występują w wielu wariantach parametrów pracy i wydajności. W przeciwieństwie jednak do spalinowego sprzętu cały proces wtłaczania powietrza odbywa się z wykorzystaniem wydajnego silnika elektrycznego.

W przypadku nowoczesnych urządzeń pobór energii  kompresorów elektrycznych jest stosunkowo niewielki. Wydajne silniki dorównują a niekiedy przewyższają mocą odpowiedniki spalinowe, mogą więc być bez przeszkód stosowane przez operatorów piaskarek.

Jak wybrać kompresor do piaskarki?

Podczas doboru urządzenia, warto zadbać przede wszystkim o odpowiednią pojemność jego zbiornika. Zbyt mała sprężarka, może nie zapewnić powietrza pod optymalnym ciśnieniem, przez co praca będzie mniej efektywna, a samo urządzenie w krótkim czasie ulegnie uszkodzeniu. Najlepiej wybrać kompresor ze zbiornikiem o pojemności co najmniej 200 litrów. Profesjonalne piaskowanie zwykle odbywa się przy wydajności 4=5m3/minutę, co wiąże się już z zakupem kompresora o znacznie lepszych parametrach.

Drugą istotną kwestią jest ciśnienie pracy, dzięki któremu z odpowiednią siłą natryskiwane jest ścierniwo do piaskowania. Przy procesie piaskowania nie powinno ono spadać poniżej 6 barów, jednak wartość ta może znacznie wzrosnąć, w zależności od pojemności kompresora oraz wydajności jego pracy. 

Zobacz również

Co na wrażliwe zęby? Kiedy należy skorzystać z pomocy stomatologa?

unnamed file
Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyczy wielu z nas. To jak bardzo wrażliwe są zęby jest kwestią indywidualną. Nie oznacza to jednak, że dolegliwość ta musi wpływać na jakość naszego ...

Buty robocze – jakie wybrać? Obuwie dopasowane do Twoich potrzeb

photo 1610095056421 22f01168640acropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8aGVhbHRoJTIwYW5kJTIwc2FmZXR5JTIwY2xvdGhpbmd8ZW58MXwwfHx8MTY1ODM5OTg5MQixlibrb 1.2.1q80w1080
Buty robocze, aby spełniły określone wymagania, muszą być idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika. Obowiązek noszenia butów roboczych istnieje w wielu miejscach pracy, więc ważne jest, żeby były one przede wszystkim ...