Tynk cementowy – ile schnie i w jaki sposób się go nakłada?

photo 1498457349504 289ee698e52cixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Zabezpieczenie ścian warstwą tynku ochroni powierzchnię przed działaniem wilgoci. To bardzo istotny krok w kontekście utrzymania murów budynku w nienaruszonym stanie. Najpopularniejszym typem zaprawy jest tynk cementowy, który pozwala stworzyć wytrzymałą powłokę chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. W jaki sposób go przygotować?

Tynk cementowy tworzy się w kilku warstwach

To zaprawa utworzona na bazie cementu, piasku, wapna oraz innych składników w odpowiednich proporcjach. Struktura takiego tynku jest bardzo wytrzymała i jednocześnie odpowiednio porowata, przez co wilgoć łatwiej jest odprowadzana z powierzchni ścian. Tynki można nakładać z użyciem agregatu do gipsowania lub ręcznie.

Tego typu zaprawy należy przygotowywać w minimum dwóch etapach. Na początku na ścianę natryskuje się obrzutkę, która ma zwiększyć przyczepność właściwej warstwy tynkowej. Po jej wyschnięciu można przystępować do nakładania kolejnej warstwy, którą wygładza się do uzyskania jednolitej, gładkiej faktury.

Przed rozpoczęciem prac trzeba odpowiednio przygotować ściany

To bardzo istotny krok, od którego zależy jakość przygotowanej zaprawy. Jeżeli nałożymy tynk na nierówną ścianę, może on szybciej ulec odspojeniu i spękaniu. Dlatego na samym początku warto wyrównać powierzchnię stosując szpachlę lub kleje.

Przed rozpoczęciem pracy z agregatem do nakładania gładzi musimy również zagruntować powierzchnię. Ten krok znacznie zwiększy przyczepność zaprawy do ścian i sprawi, że tynk będzie szybciej wysychał. Po aplikacji gruntu powinniśmy odczekać około 6-12 godzin i możemy rozpoczynać właściwe prace tynkarskie.

Jak długo schnie tynk cementowo wapienny?

Czas twardnienia zaprawy zależy od jej grubości. Przyjmuje się, że tynk cementowo wapienny powinien ulec całkowitemu wyschnięciu po kilku dniach od daty aplikacji. Zacieranie warstwy można jednak przeprowadzić znacznie wcześniej – najczęściej już po kilkunastu godzinach nałożony tynk ulegnie wstępnemu związaniu i będzie można uformować jego strukturę.

Czas wysychania tynków cementowo-wapiennych może zostać wydłużony w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych. Zbyt duża wilgotność i niskie temperatury opóźniają ten proces, dlatego warto zaplanować remonty gdy aura za oknem będzie stabilniejsza, na przykład podczas wiosny czy jesieni.

Zobacz również

Jakie preparaty na wzmocnienie organizmu? Czy przyjmowanie suplementów poprawi naszą odporność?

unnamed file 3
Wzmocnienie organizmu w sezonie jesienno-zimowym ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy zadbać o nasze zdrowie. Poza dostarczaniem odpowiednich składników odżywczych poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety warto wspomóc się również preparatami, które ...

Danessa Myricks paleta – kosmetyk z górnej półki, który musisz mieć! Poznaj wyjątkowe i luksusowe kosmetyki

photo 1542449450 025fc187536ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3NHx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTAixlibrb 1.2.1q80w1080
Stosowanie kosmetyków, to u Ciebie codzienność? A czy myślałaś o kosmetykach, które mogą jednocześnie pełnić kilka różnych funkcji? Z pewnością nie przyszło Ci na myśl, że takie kosmetyki są dostępne. ...