Jaki kierunek należy skończyć, aby pracować z osobami głuchymi i mającymi problemy z wymową? Poznaj kierunki, dzięki, którym uzyskasz niezbędne uprawnienia

photo 1612251018789 6dcc3b631f92cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTd8fHVuaXZlcnNpdHl8ZW58MXwwfHx8MTY3NDY4ODk5Nwixlibrb 4.0.3q80w1080

Wyróżnia się wiele kierunków, które uprawniają do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Pozwala to na wybór kierunku, który umożliwia nam pracę z osobami borykającymi się z konkretnymi problemami. Zdarza się też, że nie zawsze wiemy, jaki kierunek/specjalizację wybrać, aby pracować z konkretną grupą osób. Sprawdź, jakie uprawnienia, pozwolą Ci pracować z osobami głuchymi, niedosłyszącymi i zmagającymi się z różnymi wadami wymowy.

Neurologopedia – jakie uprawnienia da Ci ten kierunek?

Wybierając kierunek, jakim jest neurologopedia, będziesz mógł pracować z osobami mającymi zaburzenia mowy. W zakres obowiązków neurologopedy wchodzi nie tylko terapia, ale też diagnoza. Aby móc uporać się, z jakimś problemem, trzeba znaleźć jego przyczynę, a następnie wdrożyć terapię.

Po ukończeniu tego kierunku można pracować z dziećmi. Zdarza się też, że specjalista pracuje z osobami dorosłymi, które mają problemy z wymową. Warto odróżnić tiu neurologopedę, od logopedy. Ten pierwszy zajmuje się problemami, wynikającymi z ośrodkowego układu nerwowego, który został uszkodzony bądź nie rozwinął się prawidłowo.

Oczywiście neurologopeda może prowadzić też zajęcia dla osób, których układ ośrodkowy rozwija się prawidłowo, a problemy z mową wynikają z problemów z dźwiękami lub zaburzeń komunikacji werbalnej.

Surdopedagogika – kierunek, który pozwoli Ci pracować z osobami głuchymi i niedosłyszącymi

Praca z osobami głuchymi oraz niedosłyszącymi to duże wyzwanie, wymagające cierpliwości, profesjonalizmu, doświadczenia i co najważniejsze właściwego wykształcenia. Surdopedagogika umożliwia pracę z osobami, które nie słyszą, ale też słabo słyszą. Tu także w zakres obowiązków surdopedagoga wchodzi diagnoza, terapia i wspieranie na każdym etapie osoby niepełnosprawnej, borykającej się z tym konkretnym problemem.

Surdopedagogika to dział pedagogiki specjalnej. Kształcenie osób z takim zaburzeniem wymaga odpowiedniego podejścia, ale też specjalista powinien wzbudzać zaufanie.

Czy tylko studia przygotują Cię do pracy z wyżej wymienionymi grupami osób?

Terapia związana z wadami wymowy, ale też wsparcie drugiej grupy osób z niepełnosprawnością, dotyczącą nieprawidłowego funkcjonowania narządu słuchowego, wymaga specjalistycznego podejścia i wiedzy, aby należycie wspomóc takie osoby.

Wykształcenie wyższe jest tu niezbędne i bez niego nie ma możliwości pracy, jako neurologopeda, czy surdopedagog. Ponadto placówki, w których zatrudnione są tacy specjaliści, dokładnie analizują wykształcenie kandydata na powyższe stanowiska.

Zobacz również

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy i jak się przygotować?

photo 1541412094143 627a222be46dixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30
Przed uzyskaniem prawa jazdy musimy zaliczyć egzamin państwowy. To spore wyzwanie szczególnie dla kursantów, którzy po przejściu standardowego kursu prawa jazdy w Krakowie mają jeszcze spore problemy w prowadzeniu auta. ...

Promocja firmy, czyli jak wykorzystać naklejki reklamowe?

photo 1529120021438 7bc11336ed71cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDJ8fGZvbGRlcnN8ZW58MXwwfHx8MTY1OTEwMzc2Mwixlibrb 1.2.1q80w1080
Wśród wielu narzędzi marketingowych wyróżnić warto naklejki reklamowe. To skuteczny sposób na promocję własnej firmy, szczególnie że jest to niedrogi produkt poligraficzny. Nadruki naklejek można stosować na wielu gadżetach, które ...