Jak wyjaśnić długą przerwę w zatrudnieniu w swoim CV?

unnamed file

Pracodawca poszukując odpowiedniego kandydata do pracy zwraca uwagę w pierwszej kolejności na jego CV. Jeśli jest spójne i przedstawia osobę, jako kompetentną i dobrze pasującą do oferowanego stanowiska pracy, to pracodawca decyduje się na kolejny krok, czyli rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli jednak widzi przerwę, czasem roczną lub dłuższą, to może mieć pewne wątpliwości. 

Niewiedza w tej kwestii działa zazwyczaj na niekorzyść kandydata. Pamiętać trzeba, że baza CV kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest wielka, więc warto się wyróżnić. Długą przerwę między zatrudnieniem można wykorzystać zdecydowanie, jako atut.

Jak wykorzystać przerwę w zatrudnieniu?

Długa przerwa w zatrudnieniu nie musi oznaczać nieróbstwa. Niekiedy spowodowana jest chęcią zmian życiowych i przestawieniem się na inne tory zawodowo, a niekiedy jest to czas na podejmowanie innych zadań, edukacji i zdobywanie nowych doświadczeń.

W każdym przypadku warto to uwidocznić w CV w taki sposób, by stanowiło dodatkowy atut. Każdy pracodawca szuka pracownika pragnącego się rozwijać, a właśnie czas wolny, który kandydat spędził na samokształceniu i pozyskiwaniu nowych doświadczeń będzie wyznacznikiem kreatywności i umiejętności dostosowania.

Niechronologiczne CV, czy warto?

Rok przerwy w pracy można ukryć sprytnie w CV na zasadzie utworzenia niechronologicznego układu w zakładce doświadczenie. Jednakże dłuższą przerwę trudniej będzie zakamuflować. Wyeksponowanie doświadczenia zawodowego, niezależnie od wyboru chronologiczności zwróci uwagę tak, czy siak na tą niechcianą przerwę.

Innym dobrym pomysłem jest stworzenie CV praktycznego. To oznacza, że nacisk możemy położyć na umiejętności oraz skupienie się na praktycznym doświadczeniu. Taki drobny manewr redakcyjny może zadziałać zdecydowanie lepiej i zniwelować złe wrażenie, jakie robi długi okres bezrobocia.

Wyeksponowanie przerwy w CV

Doskonałą radą dla ludzi, którzy wykorzystali przerwę w pracy na zdobywanie doświadczenia jest pełna tego ekspozycja. Dokładne opisanie działań mających na celu samokształcenie lub pozyskiwanie kolejnych doświadczeń podczas takiego „bezrobocia” zwróci uwagę każdego pracodawcy. Warto taki zapis wkomponować tak w CV, by był od razu widoczny, a można być pewnym, że potencjalny pracodawca nie zwróci uwagi na drobne mankamenty w innych dziedzinach.

Nie trzeba bać się takich przerw. Zawsze można wykorzystać je, jako atut, wystarczy dobrze zastanowić się, co dzięki wolnemu czasowi zyskaliśmy i dobrze to „sprzedać” w CV. Umiejętność wykorzystania każdego atutu jest ceniona i wyróżnia się wśród setek Curriculum Vitae.

Zobacz również

Jaki brodzik wybrać? Sprawdzamy najpopularniejsze warianty

jaki brodzik wybrac sprawdzamy najpopularniejsze warianty
Organizując łazienkę mamy kilka możliwości aranżacji. Możemy postawić na wygodną i pojemną wannę, dzięki której zrelaksujemy się po ciężkim dniu pracy. Albo wybrać praktyczne rozwiązanie w postaci kabiny, która znacznie ...

Jaki garnitur ślubny wybrać? Lepiej kupić, czy uszyć?

photo 1525442045200 0b22c8c869c9cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw0N3x8c3VpdCUyMGdyZWVufGVufDF8MHx8fDE2NDI0MTc2NDUixlibrb 1.2.1q80w1080
W życiu zdarzają się takie uroczystości, kiedy nic nie powinno zaskoczyć. Do nich należą zaślubiny. O odpowiednią oprawę ślubu i wesela państwo młodzi dbają przez wiele miesięcy. Jest to czas, ...