Jak wyjaśnić długą przerwę w zatrudnieniu w swoim CV?

unnamed file

Pracodawca poszukując odpowiedniego kandydata do pracy zwraca uwagę w pierwszej kolejności na jego CV. Jeśli jest spójne i przedstawia osobę, jako kompetentną i dobrze pasującą do oferowanego stanowiska pracy, to pracodawca decyduje się na kolejny krok, czyli rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli jednak widzi przerwę, czasem roczną lub dłuższą, to może mieć pewne wątpliwości. 

Niewiedza w tej kwestii działa zazwyczaj na niekorzyść kandydata. Pamiętać trzeba, że baza CV kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest wielka, więc warto się wyróżnić. Długą przerwę między zatrudnieniem można wykorzystać zdecydowanie, jako atut.

Jak wykorzystać przerwę w zatrudnieniu?

Długa przerwa w zatrudnieniu nie musi oznaczać nieróbstwa. Niekiedy spowodowana jest chęcią zmian życiowych i przestawieniem się na inne tory zawodowo, a niekiedy jest to czas na podejmowanie innych zadań, edukacji i zdobywanie nowych doświadczeń.

W każdym przypadku warto to uwidocznić w CV w taki sposób, by stanowiło dodatkowy atut. Każdy pracodawca szuka pracownika pragnącego się rozwijać, a właśnie czas wolny, który kandydat spędził na samokształceniu i pozyskiwaniu nowych doświadczeń będzie wyznacznikiem kreatywności i umiejętności dostosowania.

Niechronologiczne CV, czy warto?

Rok przerwy w pracy można ukryć sprytnie w CV na zasadzie utworzenia niechronologicznego układu w zakładce doświadczenie. Jednakże dłuższą przerwę trudniej będzie zakamuflować. Wyeksponowanie doświadczenia zawodowego, niezależnie od wyboru chronologiczności zwróci uwagę tak, czy siak na tą niechcianą przerwę.

Innym dobrym pomysłem jest stworzenie CV praktycznego. To oznacza, że nacisk możemy położyć na umiejętności oraz skupienie się na praktycznym doświadczeniu. Taki drobny manewr redakcyjny może zadziałać zdecydowanie lepiej i zniwelować złe wrażenie, jakie robi długi okres bezrobocia.

Wyeksponowanie przerwy w CV

Doskonałą radą dla ludzi, którzy wykorzystali przerwę w pracy na zdobywanie doświadczenia jest pełna tego ekspozycja. Dokładne opisanie działań mających na celu samokształcenie lub pozyskiwanie kolejnych doświadczeń podczas takiego „bezrobocia” zwróci uwagę każdego pracodawcy. Warto taki zapis wkomponować tak w CV, by był od razu widoczny, a można być pewnym, że potencjalny pracodawca nie zwróci uwagi na drobne mankamenty w innych dziedzinach.

Nie trzeba bać się takich przerw. Zawsze można wykorzystać je, jako atut, wystarczy dobrze zastanowić się, co dzięki wolnemu czasowi zyskaliśmy i dobrze to „sprzedać” w CV. Umiejętność wykorzystania każdego atutu jest ceniona i wyróżnia się wśród setek Curriculum Vitae.

Zobacz również

Jak dobrać rozmiar butów, by zawsze czuć się komfortowo?

photo 1580813089126 0e2b5d32ae2dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTV8fG5pa2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDk4OTUixlibrb 4.0.3q80w1080
Nawet najdroższe buty mogą powodować dyskomfort, jeśli nie będą dopasowane do stóp. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić upatrzone warianty, czy faktycznie będziemy czuć się w nich komfortowo. Nietrafiony zakup ...

Praca z niepełnosprawnymi dziećmi – jakie studia? Dlaczego kierunek integracja sensoryczna to dobry wybór?

photo 1477281765962 ef34e8bb0967cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080
Wyróżnia się wiele kierunków studiów, po których można pracować z dziećmi. Oczywiście duży wpływ ma tu wybór konkretnego kierunku lub specjalizacji, ponieważ to właśnie ten element wpływa na to, z ...