Kiedy tynkować dom na zewnątrz?

photo 1566726490206 5158b80ccc9fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Nałożenie zaprawy tynkowej o idealnych parametrach nie jest łatwym zadaniem. Przed rozpoczęciem prac musimy odpowiednio opracować powierzchnię, a następnie dokładnie wymieszać składniki zaprawy ręcznymi metodami, lub z pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego. Warunki, w których planujemy wykonać tynkowanie również mają spory wpływ na jakość powłoki.

Wilgotność ścian może mieć znaczenie

Po wybudowaniu nowego mieszkania zaleca się odczekać kilka miesięcy po to, by para wodna zawarta w ścianach mogła spokojnie odparować. Pominięcie tego kroku grozi poważnym osłabieniem nowo przygotowanej powłoki i nawet tynki maszynowe przygotowane z pomocą agregatu tynkarskiego mogą po krótkim czasie ulec odspojeniu.

Aby mieć stuprocentową pewność, że można rozpocząć prace wykończeniowe, warto zmierzyć poziom wilgotności ścian specjalnym urządzeniem. Jeżeli odczyty parametru uplasują się na poziomie kilku, maksymalnie 4%, śmiało możemy przystąpić do tynkowania. Gdy zawartość wody będzie wyższa, warto rozważyć dodatkowe osuszanie powierzchni.

Tynk najlepiej układać przy dobrej pogodzie

Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej odłożyć pracę na czas, gdy zaokienna aura ulegnie stabilizacji. Producent agregatów tynkarskich zaleca wykonać roboty przy temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. W takich warunkach nakładany tynk nie zasycha zbyt szybko i swobodnie oddaje parę wodną do otoczenia, ulegając stopniowemu twardnieniu.

Wrogiem tynkowania może okazać się silny wiatr, który nadmiernie osuszy nałożoną powłokę. Niewskazane jest też prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie, ponieważ zawarta w powietrzu para może opóźnić proces twardnienia powłoki. Z kolei nakładanie zaprawy zimą może wpłynąć na osłabienie struktury tynku i znacznie obniżyć jego jakość.

O czym warto pamiętać podczas tynkowania wnętrza?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu zaprawy. W niektórych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka będzie większy poziom wilgoci, dlatego warto tu zastosować produkty odporne na działanie wody. Tynki cementowo wapienne nakładane agregatem sprawdzą się w takich warunkach doskonale.

Nie warto również zapominać o właściwej obróbce powierzchni przed tynkowaniem. Powinniśmy przede wszystkim uzupełnić wszelkie ubytki i nierówności na powierzchni, a następnie wygładzić ścianę i zagruntować. Dzięki temu aplikowana warstwa tynkowa będzie bardziej wytrzymała.

Zobacz również

Laserowe fotoodmładzanie T3, czyli rewolucyjne pozbywanie się zmarszczek i innych objawów starzenia skóry

photo 1500917293891 ef795e70e1f6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3fHxiZWF1dHklMjB3b21hbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2NDU5ixlibrb 1.2.1q80w1080
Starzenie się skóry jest naturalnym procesem, z którym większość z nas musi się zmierzyć. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, a jej ogólny wygląd ulega zmianie. Jednakże ...

Papier do druku jak płótno. Jaki papier fotograficzny wybrać, aby przypominał płótno?

unnamed file 2
Drukowanie zdjęć pozwala na zachowanie wielu pięknych chwil, które zostaną nie tylko w naszej pamięci, ale również w formie fotografii. Aby móc drukować zdjęcia konieczna jest drukarka oraz specjalny papier. ...