Kiedy tynkować dom na zewnątrz?

photo 1566726490206 5158b80ccc9fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Nałożenie zaprawy tynkowej o idealnych parametrach nie jest łatwym zadaniem. Przed rozpoczęciem prac musimy odpowiednio opracować powierzchnię, a następnie dokładnie wymieszać składniki zaprawy ręcznymi metodami, lub z pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego. Warunki, w których planujemy wykonać tynkowanie również mają spory wpływ na jakość powłoki.

Wilgotność ścian może mieć znaczenie

Po wybudowaniu nowego mieszkania zaleca się odczekać kilka miesięcy po to, by para wodna zawarta w ścianach mogła spokojnie odparować. Pominięcie tego kroku grozi poważnym osłabieniem nowo przygotowanej powłoki i nawet tynki maszynowe przygotowane z pomocą agregatu tynkarskiego mogą po krótkim czasie ulec odspojeniu.

Aby mieć stuprocentową pewność, że można rozpocząć prace wykończeniowe, warto zmierzyć poziom wilgotności ścian specjalnym urządzeniem. Jeżeli odczyty parametru uplasują się na poziomie kilku, maksymalnie 4%, śmiało możemy przystąpić do tynkowania. Gdy zawartość wody będzie wyższa, warto rozważyć dodatkowe osuszanie powierzchni.

Tynk najlepiej układać przy dobrej pogodzie

Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej odłożyć pracę na czas, gdy zaokienna aura ulegnie stabilizacji. Producent agregatów tynkarskich zaleca wykonać roboty przy temperaturze 20-25 stopni Celsjusza. W takich warunkach nakładany tynk nie zasycha zbyt szybko i swobodnie oddaje parę wodną do otoczenia, ulegając stopniowemu twardnieniu.

Wrogiem tynkowania może okazać się silny wiatr, który nadmiernie osuszy nałożoną powłokę. Niewskazane jest też prowadzenie prac przy deszczowej pogodzie, ponieważ zawarta w powietrzu para może opóźnić proces twardnienia powłoki. Z kolei nakładanie zaprawy zimą może wpłynąć na osłabienie struktury tynku i znacznie obniżyć jego jakość.

O czym warto pamiętać podczas tynkowania wnętrza?

Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad wyborem odpowiedniego typu zaprawy. W niektórych pomieszczeniach, takich jak kuchnia czy łazienka będzie większy poziom wilgoci, dlatego warto tu zastosować produkty odporne na działanie wody. Tynki cementowo wapienne nakładane agregatem sprawdzą się w takich warunkach doskonale.

Nie warto również zapominać o właściwej obróbce powierzchni przed tynkowaniem. Powinniśmy przede wszystkim uzupełnić wszelkie ubytki i nierówności na powierzchni, a następnie wygładzić ścianę i zagruntować. Dzięki temu aplikowana warstwa tynkowa będzie bardziej wytrzymała.

Zobacz również

ESTEE LAUDER Double Wear – dlaczego to najlepszy podkład?

photo 1511424323602 d3c1a4138056cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNnx8bWFrZXVwfGVufDF8MHx8fDE2MTgzMDAyMTAixlibrb 1.2.1q80w1080
Podkład, którego używasz na co dzień nie spełnia Twoich oczekiwań? A może chciałabyś zacząć używać bardziej profesjonalnego kosmetyku, który sprawi, że makijaż będzie perfekcyjny? Nie ważne, z jakiego powodu chcesz ...

Jak zapłacić za kosmetyki Avon? Jakie wyróżniamy najdogodniejsze formy płatności?

photo 1593487568720 92097fb460fbcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2fHxjYXRhbG9nJTIwY29zbWV0aWNzfGVufDF8MHx8fDE2NzIzMjkyMzIixlibrb 4.0.3q80w1080
Kosmetyki Avon to produkty niezwykle popularne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Chcąc nabyć produkty Avon mamy kilka możliwości, gdzie jedną z nich jest samodzielna rejestracja w Avon i złożenie zamówienia. ...