Jak złożyć wypowiedzenie w Niemczech? Kiedy wypowiedzenie uważa się za bezskuteczne?
Wypowiedzenie to dokument informujący o zakończeniu współpracy przez jedną ze stron. Dokument ten może zostać złożony zarówno przez pracownika, jak i pracodawcę. Powodów rozwiązania stosunku pracy jest wiele, a więc możliwość złożenia wypowiedzenie w niektórych sytuacjach jest koniecznością. Jak należy złożyć wypowiedzenie, aby było to zgodne z przepisami i kiedy jest ono nieważne?
Wypowiedzenie w Niemczech – jak dostarczyć taki dokument?
Złożenie wypowiedzenia zawsze musi być przemyślane. Wiele sytuacji można rozwiązać poprzez rozmowę z pracodawcą, a więc rozwiązanie stosunku pracy, powinno być ostatecznością. Jeżeli jednak zdecydujemy, że chcemy wykonać ten krok, należy pamiętać, że wypowiedzenie musi mieć formę pisemną.
Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech jest ważne, jeśli zostanie dostarczone osobiście przez pracownika, pełnomocnika lub za pośrednictwem poczty. Ponadto trzeba pamiętać o podpisaniu dokumentu, ponieważ w przeciwnym razie stanie się on nieważny. Dokumentu będącego wypowiedzeniem nie można przesłać przez e-mail. Warto pamiętać, że wypowiedzenie nie może mieć też formy słownej.
Czy złożone wypowiedzenie umowy o pracę można cofnąć?
Zgodnie z prawem jedna ze stron nie może cofnąć wypowiedzenia. Istnieje jednak inne rozwiązanie, które w niektórych przypadkach przynosi korzyści pracownikowi i pracodawcy. Jeżeli obie strony wzajemnie ustalą, że chcą dalej kontynuować współpracę stosunek pracy w dalszym ciągu będzie trwał.
Należy jednak wiedzieć, że ważna jest tu obustronna decyzja, dotycząca chęci kontynuowania współpracy. W praktyce często się zdarza, że pomimo złożonego przez jedną stronę wypowiedzenia zatrudnienie nie ulega rozwiązaniu, dzięki wspólnym negocjacjom. Poprawa warunków pracy, czy zwiększenie wynagrodzenia to częsty czynnik, który sprawia, że pracownik pozostaje w tym samym miejscu pracy.
Jak złożyć skuteczne wypowiedzenie umowy o pracę?
Wypowiedzenie umowy w Niemczech o pracę powinno zawierać wszystkie wymagane informacje. Brak takich danych spowoduje, że dokument ten nie będzie ważny. Ponadto istotny jest tu też okres wypowiedzenia, który zależy od czasu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Nie należy zapominać także o wspomnianej już wcześniej formie doręczenia dokumentu. Często pracownicy pracujący za granicą mają problem z przygotowaniem prawidłowego wypowiedzenia. W takiej sytuacji warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami, aby dokument ten był sporządzony prawidłowo.