Kupujesz mieszkanie? Jakie formalności czekają Cię w momencie zakupu nowej nieruchomości?

photo 1612320582827 a95ab2596dbccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw2M3x8YXBhcnRtZW50fGVufDF8MHx8fDE2Nzc1ODkxMTQixlibrb 4.0.3q80w1080

Zakup mieszkania to duża inwestycja, dlatego dużo osób obawia się tego typu transakcji. Jednym z czynników potęgujący obawy jest fakt, że wiele osób kupuje mieszkanie po raz pierwszy. Z tego też powodu klienci nie zawsze wiedzą, jakich formalności, należy dopilnować, kupując nowy lokal. Co warto wiedzieć w chwili zakupu nowej nieruchomości i o co chodzi w przypadku podatku PCC.

Zakup nowej nieruchomości – ważne formalności, o których trzeba pamiętać

Wybór najdogodniejszej oferty jest aspektem, który przekłada się bezpośrednio na zadowolenie z zakupu i komfort mieszkania. Jednak poza samym wyborem oferty, a także dokonaniem płatności, obowiązywać mogą także inne formalności, o których nie można zapomnieć?

Jednym z określeń, które stosowane jest w przypadku zakupu mieszkania to podatek PCC. Czym jest ten podatek? Podatek PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% wartości mieszkania.

Porównując przy tym kwotę podatku do całej wartości mieszkania, zazwyczaj nie mamy tutaj do czynienia z olbrzymimi kosztami, jednak w niektórych przypadkach, istnieje obowiązek zapłaty podatku PCC.

Kto musi zapłacić, a kto jest zwolniony z podatku PCC?

Kupując mieszkanie, warto wiedzieć, kiedy istnieje obowiązek zapłaty podatku PCC? Dużym udogodnieniem jest zwolnienie z konieczności płacenia podatku PCC, jednak to dokładnie nie musi go płacić?

Podatku PCC nie musi płacić osoba, która nabywa mieszkanie po raz pierwszy. Warto zauważyć, że podatek nie jest opłacany także przez osoby, które kupują mieszkanie od dewelopera, gdyż wtedy on nie obowiązuje.

Zwolnienie z obowiązku zapłaty podatku PCC jest dużym udogodnieniem dla wielu osób. Dzięki temu formalność ta ich nie dotyczy, a nowy nabywca może cieszyć się swoim mieszkaniem bez obaw, że zapomniał o dokonaniu ważnych formalności.

Czy zakup mieszkania od dewelopera jest łatwiejszy?

Wiarygodny deweloper to podstawa, jeżeli chodzi o zakup nowego mieszkania. Czy zakup mieszkania od dewelopera jest łatwiejszy niż lokalu z rynku wtórnego? Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, czyli od dewelopera z reguły zakup ten jest nieco prostszy.

Nawet gdy kupujesz mieszkanie po raz pierwszy, możesz liczyć na pomoc i wsparcie inwestora, od którego nabywasz lokal. Co więcej, jesteś także zwolniony z konieczności zapłaty podatku PCC, ponieważ, jak zostało to już się wspomniane, kupując mieszkanie od dewelopera podatek ten nie obowiązuje. Ponadto masz także pewność, że nabywasz całkowicie nowe mieszkanie, posiadające wszystkie ważne dla Ciebie cechy.

Zobacz również

Kiedy tynkować dom na zewnątrz?

photo 1566726490206 5158b80ccc9fixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30
Nałożenie zaprawy tynkowej o idealnych parametrach nie jest łatwym zadaniem. Przed rozpoczęciem prac musimy odpowiednio opracować powierzchnię, a następnie dokładnie wymieszać składniki zaprawy ręcznymi metodami, lub z pomocą specjalnego agregatu ...

Jak podawać różowe wino? Jakie elementy wpływają na sposób serwowania wina?

photo 1603808897944 4a45191cd0b5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzN3x8d2luZXxlbnwxfDB8fHwxNjE5NjgxOTc1ixlibrb 1.2.1q80w1080
Różowe wino to jeden z rodzajów alkoholi, które są często wybierane przez konsumentów. Sposób produkcji wina różowego nie różni się niczym od wytwarzania innych win, przez co zachowuje swoje walory ...