Jak reagować na zwolnienie z pracy? Dlaczego znajomość przepisów pomaga zwolnionym pracownikom?

photo 1638537690617 ebc561143de0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGxhd3xlbnwxfDB8fHwxNjY0NjIzNjExixlibrb 1.2.1q80w1080

Utrata zatrudnienia to bardzo ciężki okres, zwłaszcza gdy praca wykonywana była za granicą. Nie zawsze znalezienie nowej pracy jest proste i szybkie, dlatego wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na powrót do kraju. Należy jednak wiedzieć, że utrata pracy za granicą, pomimo tego, że jest trudną sytuacją nie wiąże się z przymusem powrotu. Jak należy zareagować na utratę zatrudnienia i co mówią o tym przepisy obowiązujące w Niemczech?

Utrata pracy – jak należy postąpić?

Zwolnienie pracownika może nastąpić z wielu różnych powodów. Warto jednak zaznaczyć, że często jest to duże zaskoczenie dla osoby zatrudnionej. W momencie, gdy otrzymamy wypowiedzenie umowy o pracę, należy sprawdzić, czy jest ono ważne i zgodne z przepisami.

Jeżeli zdarzy się, że pracodawca nie powinien wręczyć wypowiedzenia lub jest ono sporządzone w sposób mówiący o jego nieważności, koniecznie trzeba podjąć odpowiednie kroki. Jeśli jednak okaże się, że pracodawca postąpił zgodnie z przepisami prawa powinniśmy, jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie nowej pracy.

W chwili, gdy nie będziemy zatrudnieni, możemy liczyć na wsparcie od Państwa, dzięki czemu można spokojnie poszukać nowego zatrudnienia. Zasiłek w Niemczech to ogromne udogodnienie właśnie dla osób, które straciły pracę i chcą znaleźć nową. Wszelkie przepisy dotyczące zatrudnienia zawiera kodeks pracy Niemcy.

Czy zwolnienie z pracy zawsze jest zgodne z przepisami?

Niestety zdarza się, że pracodawcy zwalniają swoich pracowników, nie przestrzegając prawa. W takich sytuacjach często liczą oni na niewiedzę osoby zatrudnionej i to, że nie zostaną podjęte żadne działania.

Aby uniknąć takich sytuacji każdy pracownik, powinien dociekać swoich praw bez względu na sytuację, w jakiej został zwolniony. W Niemczech obowiązują nieco inne przepisy dotyczące zatrudnienia niż w Polsce, dlatego osoba chcąca wyjechać za granicę w celach zarobkowych, musi znać podstawowe przepisy danego kraju. W szczególnych przypadkach, w kwestiach prawa pracy pomoże prawnik polsko-niemiecki.

Kiedy zwolnienie z pracy w Niemczech jest niedozwolone?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie może zwolnić swojego pracownika. Prawo pracy obowiązujące w Niemczech chroni przed zwolnieniem m.in.: kobiety w ciąży, osoby będące na urlopie wychowawczym, osoby niepełnosprawne.

Przestrzeganie przepisów to bardzo ważna kwestia, ponieważ w przeciwnym razie należy liczyć się z konsekwencjami. Pracodawca tak samo, jak i pracownik ma obowiązek postępować zgodnie z prawem nie tylko w chwili zwolnienia, ale też podczas trwania zatrudnienia.

Zobacz również

RTG zębów – jak się robi? Czego powinni spodziewać się pacjenci podczas tego badania?

photo 1588776814546 1ffcf47267a5cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzM3x8ZGVudGlzdCUyMGRlbnRhbHxlbnwxfDB8fHwxNjM5NDE2MjU1ixlibrb 1.2.1q80w1080
Wykonanie RTG jest często niezbędnym badaniem, które wykorzystuje się do postawienia trafnej diagnozy. Często stomatolodzy zalecają to badanie, aby zobaczyć to, czego nie widać podczas zwykłego badania. Jak wygląda wykonanie ...

Jak wygląda księgowość w firmie? W jaki sposób ułatwić pracę w dziale księgowym?

unnamed file 3
Zarządzanie księgowością niekiedy wymaga pomocy osoby, która ma doświadczenie w tej dziedzinie. Wiele firm zarówno większych, jak i mniejszych decyduje się na zatrudnienie księgowej, która będzie odpowiedzialna za cały dział ...