Jak reagować na zwolnienie z pracy? Dlaczego znajomość przepisów pomaga zwolnionym pracownikom?

photo 1638537690617 ebc561143de0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzR8fGxhd3xlbnwxfDB8fHwxNjY0NjIzNjExixlibrb 1.2.1q80w1080

Utrata zatrudnienia to bardzo ciężki okres, zwłaszcza gdy praca wykonywana była za granicą. Nie zawsze znalezienie nowej pracy jest proste i szybkie, dlatego wiele osób decyduje się w takiej sytuacji na powrót do kraju. Należy jednak wiedzieć, że utrata pracy za granicą, pomimo tego, że jest trudną sytuacją nie wiąże się z przymusem powrotu. Jak należy zareagować na utratę zatrudnienia i co mówią o tym przepisy obowiązujące w Niemczech?

Utrata pracy – jak należy postąpić?

Zwolnienie pracownika może nastąpić z wielu różnych powodów. Warto jednak zaznaczyć, że często jest to duże zaskoczenie dla osoby zatrudnionej. W momencie, gdy otrzymamy wypowiedzenie umowy o pracę, należy sprawdzić, czy jest ono ważne i zgodne z przepisami.

Jeżeli zdarzy się, że pracodawca nie powinien wręczyć wypowiedzenia lub jest ono sporządzone w sposób mówiący o jego nieważności, koniecznie trzeba podjąć odpowiednie kroki. Jeśli jednak okaże się, że pracodawca postąpił zgodnie z przepisami prawa powinniśmy, jak najszybciej rozpocząć poszukiwanie nowej pracy.

W chwili, gdy nie będziemy zatrudnieni, możemy liczyć na wsparcie od Państwa, dzięki czemu można spokojnie poszukać nowego zatrudnienia. Zasiłek w Niemczech to ogromne udogodnienie właśnie dla osób, które straciły pracę i chcą znaleźć nową. Wszelkie przepisy dotyczące zatrudnienia zawiera kodeks pracy Niemcy.

Czy zwolnienie z pracy zawsze jest zgodne z przepisami?

Niestety zdarza się, że pracodawcy zwalniają swoich pracowników, nie przestrzegając prawa. W takich sytuacjach często liczą oni na niewiedzę osoby zatrudnionej i to, że nie zostaną podjęte żadne działania.

Aby uniknąć takich sytuacji każdy pracownik, powinien dociekać swoich praw bez względu na sytuację, w jakiej został zwolniony. W Niemczech obowiązują nieco inne przepisy dotyczące zatrudnienia niż w Polsce, dlatego osoba chcąca wyjechać za granicę w celach zarobkowych, musi znać podstawowe przepisy danego kraju. W szczególnych przypadkach, w kwestiach prawa pracy pomoże prawnik polsko-niemiecki.

Kiedy zwolnienie z pracy w Niemczech jest niedozwolone?

Istnieją sytuacje, kiedy pracodawca nie może zwolnić swojego pracownika. Prawo pracy obowiązujące w Niemczech chroni przed zwolnieniem m.in.: kobiety w ciąży, osoby będące na urlopie wychowawczym, osoby niepełnosprawne.

Przestrzeganie przepisów to bardzo ważna kwestia, ponieważ w przeciwnym razie należy liczyć się z konsekwencjami. Pracodawca tak samo, jak i pracownik ma obowiązek postępować zgodnie z prawem nie tylko w chwili zwolnienia, ale też podczas trwania zatrudnienia.

Zobacz również

Czy kradzież samochodów na Gameboya jest realnym zagrożeniem? Co musisz wiedzieć o takiej formie kradzieży?

photo 1506469717960 433cebe3f181cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMzV8fGdwcyUyMGNhcnxlbnwxfDB8fHwxNjY3NTE1Mzczixlibrb 4.0.3q80w1080
Utrata samochodu to poważny problem dla jego właściciela. Niestety często do kradzieży przyczynia się brak zabezpieczeń w samochodzie. Jedną z metod kradzieży jest kradzież na Gameboya. Na czym polega ta ...

Laserowa redukcja przebarwień – skuteczna metoda na poprawę wyglądu skóry

photo 1534008757030 27299c4371b6cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1fHxiZWF1dHklMjB3b21hbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2NDU5ixlibrb 1.2.1q80w1080
W dzisiejszym świecie, pełnym zaawansowanych technologii, zabiegi laserowe w dermatologii stają się powszechnym wyborem dla osób pragnących poprawić stan swojej skóry. Jednym z najpopularniejszych zastosowań laserów w dermatologii jest redukcja ...