Jak dostać zwolnienie lekarskie z pracy? Co o zwolnieniu L4 mówią przepisy w Niemczech?

photo 1419640303358 44f0d27f48e7cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw1NXx8bGF3fGVufDF8MHx8fDE2NjQ2MjM2MTAixlibrb 1.2.1q80w1080

Każda osoba zatrudniona w Niemczech może ulec wypadkowy lub zachorować. Takich sytuacji nie da się przewidzieć. Co więcej, w większości przypadków niezbędne jest wystawienie przez lekarza zwolnienia lekarskiego, co pozwoli choremu na pełną regenerację i powrót do zdrowia. Co należy zrobić, aby otrzymać zwolnienie lekarskie i czy pracodawca, ma prawo wiedzieć, na co chorujemy?

Przepisy dotyczące zwolnienia lekarskiego w Niemczech

Pracujesz w Niemczech i nagle się rozchorowałeś? Zapewne w takim stanie nie możesz iść do pracy. Dowiedz się więc, jakie kroki musisz podjąć, aby otrzymać zwolnienie lekarskie i co mówią o tym przepisy prawa.

Zatrudniona osoba, która zachoruje, ma obowiązek poinformować swojego pracodawcę o chorobie. Zwolnienie lekarskie można przedstawić najpóźniej w 4 dniu nieobecności w pracy. Niekiedy pracodawca może żądać zwolnienia chorobowego wcześniej, jednak wazne jest to, że nie można wystawić zwolnienia wstecz.

Warto dodać, że pracodawca nie może podważyć zwolnienia lekarskiego, ponieważ to lekarz określa, jak długo pacjent, ma przebywać na zwolnieniu i jaki jest przewidywany czas trwania choroby. Jeśli jednak okaże się, że pracodawca postępuje niezgodnie z przepisami względem pracownika przebywającego na L4 ten, może udać się do kancelarii prawnej, gdzie prawnik niemiecki udzieli stosownej porady.

Czy pracodawca musi znać powód zwolnienia lekarskiego?

Nie każdy pracownik chce, żeby pracodawca wiedział na co zachorował. Na szczęście przepisy obowiązujące w Niemczech mówią, że pracownik nie ma obowiązku informowania o tym, na co choruje. Jest to duże udogodnienie dla wielu zatrudnionych.

Warto jednak wiedzieć, że istnieją tu pewne wyjątki. Pracodawca musi dowiedzieć się o chorobie, jeżeli jest to choroba zakaźna, czy choroby układu pokarmowego, co ma ważne znaczenie w branży gastronomicznej. Pozwoli na podjęcie stosownych kroków, aby nie doszło do zarażenia innych osób, w tym też pracowników.

Jak długo można przebywać na zwolnieniu lekarskim?

Pracownik ma prawo do przebywania na zwolnieniu tak długo, jak trwa choroba. W przypadku większości chorób nie jest możliwe wrócenie wcześniej do pracy niż dopiero po całkowitym wyzdrowieniu.

Przez pierwsze 6 tygodni choroby wynagrodzenie wypłacane jest przez pracodawcę. Natomiast po tym okresie obowiązek ten przechodzi na kasę chorych. Należy mieć świadomość tego, że pracodawca może zwolnić pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, poza pewnymi wyjątkami. Jeśli jednak uznamy, że coś zostało wykonane niezgodnie z przepisami mamy prawo do skorzystania z porady, jakiej udziela niemiecki adwokat.

Zobacz również

Implanty zębowe – jak wygląda zabieg?

unnamed file
Zęby to bardzo ważny element naszego wizerunku, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że implantologia cieszy się obecnie tak dużym zainteresowaniem. Niestety implanty zębowe nie są refundowane przez NFZ, dlatego ...

Jak przygotować skórę na letnie upały?

photo 1565768028719 709cc89b4bbacropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw5fHxiZWF1dHklMjB3b21hbnxlbnwxfDB8fHwxNjQ4NTY2NDU5ixlibrb 1.2.1q80w1080
Kiedy nadchodzi lato, a z nim upalne, słoneczne dni, wszyscy z ochotą zrzucają jak najwięcej wierzchniej odzieży. Jednakże odsłaniając coraz większe fragmenty skóry, narażamy ją na nadmiar promieniowania słonecznego, a ...