Jak odpowiednio dobrać obuwie ochronne dla pracowników?

unnamed file 1

Często, po wielu godzinach pracy, czujemy, ze jesteśmy wyczerpani, bo byliśmy „cały dzień na nogach”. W ciągu przeciętnego dnia pracy stopy pracującego na stojąco człowieka są bardzo obciążone. Szczególnie widoczne jest w przypadku osób zatrudnionych w fabrykach, na budowach i wszędzie tam gdzie praca jest ciężka fizycznie.

Dlatego ważne jest, by do pracy wybrać odpowiednie obuwie, które zapewni komfort i wygodę. W niektórych zawodach będzie to zwykłe zamienne obuwie, ale już na innych stanowiskach buty dodatkowo muszą chronić stopy przed różnymi zagrożeniami. Przepisy BHP jasno określają, kiedy obuwie ochronne jest wymagane i o ten aspekt zabezpieczenia musi zadbać pracodawca.

Jakie powinny być buty ochronne?

Buty tak, jak odzież ochronna, spełniające warunki bezpieczeństwa muszą posiadać odpowiedni certyfikat i być uznane, jako jeden ze środków ochrony osobistej w myśl przepisów BHP. To oznacza, że muszą być wykonane z odpowiednich materiałów wysokiej jakości. Buty ochronne powinny mieć odpowiednio wzmocnioną podeszwę oraz noski tak, by w pełni zabezpieczyć stopę oraz palce. Istotne jest również prawidłowe uszycie obuwia, gdyż poza bezpieczeństwem muszą zapewniać również wygodę.

Buty dla pracownika, jak dobrać?

Buty robocze, które wybieramy dla pracowników powinny być odpowiednio dopasowane. Tu należy dobrze określić rozmiar buta, biorąc pod uwagę wybór o pół rozmiaru większy model. Niezbędne jest to, by zapewnić stopom niewielką przestrzeń, która pozwoli na swobodę ruchu, a także na ubranie grubszych skarpetek. W ten sposób stopa będzie „oddychać”, jak również zyska odpowiednią izolację cieplną.

Tu warto nadmienić, że wybór butów zależny jest od sezonu, w którym będą one użytkowane. Na lato należy dobrać lżejsze obuwie, ale również odpowiednio wzmocnione. Natomiast zimowe buty ochronne, poza właściwa konstrukcją muszą być ocieplone i dobrze izolować przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Buty dopasowane do zajmowanego stanowiska pracy

Przepisy BHP określają dobór odzieży ochronnej dopasowany do różnych zawodów. Także obuwie ochronne różni pod tym względem. Inne buty wybierzemy dla pracownika wysokościowego na budowie, a inne dla elektryka. Każdy rodzaj obuwia musi chronić pracownika przed szczególnymi warunkami, które mogą być niebezpieczne w jego zawodzie.

Obuwie ochronne musi być tak dobrane, by w pełni zabezpieczyć stopy pracownika, a jednocześnie by wielogodzinne ich użytkowanie nie męczyło. Dobrze dobrane obuwie powinno nie przemakać, jak również być wysoce odporne na uszkodzenia.

Zobacz również

Jak wygląda nauka na prawo jazdy? Sprawdź co zrobić by zdać egzamin za 1 podejściem!

unnamed file
Aby móc zasiąść za kierownicą pojazdu osobowego, trzeba najpierw zdobyć prawo jazdy. To ważny dokument, będący obiektem pożądania niemal każdego z nas. Jednak aby go otrzymać, trzeba posiąść teoretyczną jak ...

Jaką firmę konsultingową wybrać, czym się kierować?

photo 1631193816258 28b44b21e78bcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMXx8b2ZmaWNlJTIwc3BhY2V8ZW58MXwwfHx8MTY0ODI4OTY2MQixlibrb 1.2.1q80w1080
Konsulting w biznesie jest dziedziną coraz bardziej powszechną. Jest to zewnętrzne, zakontraktowane doradztwo, które swoimi działaniami wspiera organizację wewnętrzną oraz wizerunek zewnętrzny podmiotów gospodarczych. Doświadczona firma consultingowa ma bogatą ofertę ...