Ile trwa kurs na prawo jazdy kat B?

photo 1583313395070 6a19dfe6b5c8ixlibrb 1.2.1q80fmjpgcropentropycstinysrgbw1080fitmaxixideyJhcHBfaWQiOjE0MDU1N30

Umiejętność prowadzenia samochodu osobowego może przydać się nam w wielu sytuacjach. Dlatego zdobycie prawa jazdy jest podstawowym marzeniem każdego nastolatka, wchodzącego w wiek dojrzałości. Jednak aby uzyskać licencję na jazdę po polskich drogach, trzeba zdać egzamin, a wcześniej odbyć specjalny kurs. Jak długo trwa takie szkolenie? I z czego dokładnie się składa?

Jak przebiega szkolenie na prawo jazdy?

Kurs przeprowadzany jest w formie teoretycznej i praktycznej. Na obie części ustawowo przewidziane jest po 30 godzin zajęć. W pierwszej kolejności instruktorzy przedstawiają zagadnienia teoretyczne. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i są na nich poruszane tematy związane z przepisami ruchu drogowego, znakami i oznaczeniami obowiązującymi kierowcę w trakcie jazdy, podstawową obsługą samochodu oraz zasadami udzielania pierwszej pomocy.

Po skończeniu teoretycznej części i zaliczeniu testu sprawdzającego kursant przechodzi do praktyki. Polega ona na szlifowaniu umiejętności jazdy pod okiem wykwalifikowanego instruktora. Częstotliwość jazdy oraz czas nauki jest w tym przypadku bardziej elastyczny – najczęściej kursant sam wybiera dni i godziny, w których może trenować jazdę. Szkolenie kończy się egzaminem wewnętrznym, po którym instruktor może dopuścić kursanta do państwowego testu.

Ile trwa taki kurs?

Wszystko zależy właściwie od indywidualnych planów OSK. Standardowe szkolenie trwa zazwyczaj około 2-3 miesięcy. Przyszli kierowcy nie muszą jednak czekać z rozpoczęciem szkolenia do ukończenia 18 roku życia. Sam kurs na prawo jazdy w Krakowie można rozpocząć wcześniej, jednak do egzaminu można podejść dopiero po uzyskaniu pełnoletności.

Niektóre ośrodki udostępniają również możliwość uczestnictwa w kursie przyspieszonym. Najczęściej jest to droższy wariant, jednak gwarantuje rzetelne przygotowanie do egzaminu w okresie około trzech tygodni. To wymagający intensywny kurs, który dedykowany jest osobom z dużą ilością wolnego czasu. Pozwala jednak w krótkim czasie opanować podstawowe techniki jazdy i zasady poruszania się po drodze.

Na szkoleniu nauczysz się wszystkiego

Wielu początkujących kursantów zastanawia się, czy przed podejściem do takiego szkolenia trzeba mieć jakąkolwiek wiedzę. W rzeczywistości większość uczestników kursu na prawo jazdy nie miała w ogóle styczności z pojazdem, dlatego nie warto przejmować się, gdy na początku wiele rzeczy nie będzie nam wychodzić.

Właśnie po to przeprowadzane jest szkolenie, by rzetelnie przygotować kursanta do jazdy. W doświadczonym ośrodku jazdy, instruktorzy z pewnością wykażą się wyrozumiałością i cierpliwie wyjaśnią nawet najbardziej błahe problemy. 

Zobacz również

Jak wyłączyć GPS w samochodzie? Przydatne informacje dla kierowców

GPS zaliczamy do bardzo przydatnych akcesoriów, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo samochodu. Niewielkich rozmiarów urządzenie może w każdej chwili pomóc nam odnaleźć skradzione auto. Jednak poza samym montażem oraz odpowiednim skonfigurowaniem ...

Jaki jest najtwardszy metal? Czy obróbka twardego metalu jest możliwa?

unnamed file 2
Metal to tworzywo, które jest wykorzystywane do produkcji wielu różnych elementów, w tym także sprzętów, z których korzystamy na co dzień. Wyróżniamy wiele rodzaju metalu, a więc należy mieć na ...