Wybór drzwi wejściowych z PCV. Czy to dobry pomysł?
Drzwi zewnętrznych nie kupuje się zbyt często. Wybór podyktowany jest zazwyczaj wieloletnim użytkowaniem, a tym samym nacisk położony jest na trwałość. Dodatkowo brane są pod uwagę walory estetyczne, parametry techniczne i bezpieczeństwo.
Z drugiej strony wciąż poszukiwane są niedrogie drzwi zewnętrzne do domów, szczególnie, gdy remont, albo budowa pochłaniają wiele kosztów. W takim przypadku właściciel domu może skierować uwagę na drzwi wykonane z profili PCV. Warto jednak zapoznać się z wadami i zaletami tego rozwiązania.
Jak wykonane są drzwi PCV?
Na drzwi składają się wielokomorowe profile z tworzywa sztucznego, które są wypełnione pianką poliuretanową. Charakteryzują się niską sztywnością skrzydła drzwiowego, a tym samym nie są kategoryzowane, jako antywłamaniowe. Nie pomaga tu również mało sztywna ościeżnica. Oklejane są laminatem często przypominającym fakturę drewna, jednakże ich estetyka pozostawia wiele do życzenia.
Z drugiej strony dzięki wypełnieniu i materiałom zewnętrznej warstwy drzwi są szczelne i zachowują bardzo dobre parametry izolacji termicznej. Podobne są w tym do drzwi stalowych i aluminiowych tylko dużo lżejsze. Szukając drzwi zewnętrznych kierować się warto również dobrą izolacją akustyczną, a taką drzwi z PCV posiadają.
Zalety drzwi z PCV
Główną zaletą jest oczywiście cena takich drzwi. Jest ona niższa niż drzwi drewnianych lub stalowych. Do zalet dołączyć również warto ich odporność na warunki atmosferyczne. Ważna jest także łatwość w utrzymaniu czystości.
Takie walory uzyskane są dzięki właściwościom elektrostatycznym materiału drzwiowego. Oznacza to niewiele wysiłku przy czyszczeniu, a także brak konieczności używania specjalistycznych preparatów. Przy zwykłych zabiegach pielęgnacyjnych możliwe jest ich użytkowanie przez wiele lat.
Wady drzwi z PCV
Jeśli chodzi o wady, to głównym mankamentem drzwi z PCV jest podatność na uszkodzenia. Zazwyczaj wybierając drzwi do domu człowiek kieruje się bezpieczeństwem domostwa, a wybór tworzywa PCV na zabezpieczenie wejścia nie jest najlepszy. Podatność na uszkodzenia to wyższe ryzyko włamania.
Poza niskimi właściwościami antywłamaniowymi do wad zaliczyć trzeba niemożliwość indywidualnego zaprojektowania takich drzwi. Klient ma ograniczony wybór wyglądu i wymiarów. Nie ma też możliwości naprawy, jeśli powstanie duże uszkodzenie.
Dokonanie właściwego wyboru drzwi wiąże się z zapoznaniem się z zaletami i wadami danego materiału. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na produkcję drzwi hybrydowych, które łączą zalety i eliminują wady stali, aluminium, drewna i PCV.