Po co dentysta zatruwa zęba? Czy zatrucie zęba zawsze jest konieczne?

photo 1626736985932 c0df2ae07a2ecropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyN3x8ZGVudGlzdHxlbnwxfDB8fHwxNjY5NDg3NjE1ixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie zębów ma na celu przede wszystkim ich uratowanie i zapobieganie rozwojowi próchnicy. Dokładny proces leczenia stomatologicznego uzależniony jest od stanu zębów oraz tego z jak zaawansowaną próchnicą mamy do czynienia. Jak wygląda leczenie zębów i dlaczego stomatolog w niektórych przypadkach zatruwa zęba?

Jak wygląda leczenie zębów?

Leczenie próchnicy dzieli się na dwie możliwości, gdzie pierwszą z nich jest oczyszczenie zęba i założenie plomby, a drugą wdrożenie leczenia kanałowego. Oczywiście należy tutaj wspomnieć, że rozpoczęcie leczenia poprzedzone jest podaniem znieczulenia, dzięki czemu pacjent nie będzie odczuwał bólu, a stomatolog szybko wykona swoją pracę.

W ten sposób leczenie przebiega dużo sprawniej, a pacjent czuje się komfortowo na fotelu stomatologicznym. Leczenie próchnicy jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwnym razie może brak interwencji stomatologicznej doprowadzić do poważnych problemów, w tym też utraty zębów.

Dlaczego stomatolog zatruwa zęba?

Zatrucie zęba, czyli inaczej jego dewitalizacja ma na celu leczenie zapalenia miazgi. Jeżeli stan zapalny ustąpi stomatolog, może kontynuować rozpoczęte wcześniej leczenie. Zabieg ten często poprzedza leczenie kanałowe, które jest ostatnią szansą na uratowanie chorego zęba.

Należy zaznaczyć, że osoby z zatrutym zębem, powinny udać się na kolejną wizytę, którą wyznaczy dentysta w celu dalszej kontynuacji leczenia. Nie można chodzić zbyt długo z taką trucizną, ponieważ może przyczynić się to do wystąpienia pewnych powikłań. Przestrzeganie zaleceń specjalisty jest niezwykle ważne dla prawidłowego przebiegu prowadzonego leczenia.

Warto dodać, że zatrucie zęba nie jest już tak często wykonywane w celu rozpoczęcia leczenia endodontycznego. Obecnie możliwe jest przeprowadzenie leczenia kanałowego już na jednej wizycie. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom leczenia oraz użyciu profesjonalnego sprzętu.

Zatrucie zęba u dzieci i kobiet w ciąży

Mogłoby się wydawać, że zatrucie zęba u kobiet ciężarnych oraz dzieci jest niebezpieczne. Należy jednak wiedzieć, że zabieg ten jest w pełni bezpieczny i nie wywiera negatywnego wpływu. Tutaj najważniejszą kwestią jest zmniejszenie stanu zapalnego, który może mieć naprawdę niekorzystny wpływ.

W przypadku kobiet w ciąży utrzymanie zębów w dobrym stanie jest niezwykle ważne. Co więcej, próchnica, pomimo że jest to problem miejscowy, może źle wpłynąć na przebieg ciąży i doprowadzić do pewnych powikłań.

Zobacz również

Mam pomysł na startup – co dalej? Podpowiadamy jakie kroki podjąć by wdrożyć biznes

unnamed file 2
Rozpoczynając własny biznes nikt nie ma pewności, że inwestycja przyniesie zyski. W przypadku startupów sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem tutaj wchodzimy w rynek z innowacyjnym produktem, który może zostać ...

Jakie chusteczki nawilżane? Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych?

Jakie chusteczki nawilżane? Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych?
Dbanie o higienę intymną to podstawowa czynność dla każdej kobiety. Dlatego też oprócz zwykłych płynów do mycia okolic intymnych bardzo ważne są także chusteczki nawilżane. Są one idealne podczas podróży ...