Panel DR, czy czytnik CR, czyli, jak wybrać sprzęt diagnostyczny do gabinetu weterynaryjnego?

unnamed file

Radiografia jest bez wątpienia doskonałym narzędziem diagnostycznym tak w medycynie ludzkiej, jak i w weterynarii. Postęp technologiczny sprawił, że cyfrowa radiografia jest coraz chętniej wykorzystywana przez gabinety weterynaryjne, a sprzęt weterynaryjny RTG coraz częściej zajduje zastosowanie w mniejszych lecznicach.

Istotą tych zmian jest możliwość uzyskania wysokiej jakości obrazów oraz zmniejszenie dawek promieniowania, a także to, że wybór aparatu RTG w technologii cyfrowej jest tak cenowo coraz bardziej przystępny. Zaletą jest również fakt, że i miejsca na wyposażenie w taką technologię nie musi być dużo.

System DR i CR, którą technologię wybrać?

Wybór czytnika CR przystosowanego do aparatu RTG już posiadanego pozwala na zamianę słabszej jakości klisz rentgenowskich na wysokiej jakości zdjęcia cyfrowe. Jednocześnie nie trzeba wymieniać całego sprzętu, więc ucyfrowienie pracowni jest wyjątkowo opłacalne i wpływa korzystnie na bezpieczeństwo.

Można również wyposażyć gabinet w sprzęt do radiografii bezpośrednie, a panel DR wraz z dopasowanym osprzętem jest bezpieczny i niezwykle wydajny. Tu warto nadmienić, że nawet mały gabinet może zaopatrzyć się w niewielki, przenośny cyfrowy aparat RTG.

Jakość obrazu i szybkość wykonania zdjęcia – CR, czy DR wybrać?

Rozdzielczość to zbiór pikseli w rzędach i kolumnach. Im mniejsze piksele, tym jakość obrazu jest wyższa. Matryca, na której powstaje obraz, w przypadku systemu CR pozwala uzyskać rozdzielczość wystarczającą do stworzenia wyraźnego zdjęcia. W panelach DR ta rozdzielczość jest jeszcze wyższa, a tym samym uzyskać można obraz krystalicznie czysty z widocznymi nawet najmniejszymi zmianami chorobowymi. 

Panel DR przechwytuje obraz i uwidacznia go już w kilka sekund, a w przypadku czytnika CR jest to zazwyczaj ok. 2 minut. Wybierając jedną z metod zyskać można na skróceniu czasu działania promieni rentgenowskich, co jest kluczowe w pracy przy aparacie RTG.

Systemy radiografii pośredniej i bezpośredniej, czyli jak zmniejszyć dawkę promieniowania.

Postęp w dziedzinie radiografii uwzględnia jakość obrazu, wydajność oraz daje możliwość zmniejszenia promieniowania działającego szkodliwie na otoczenie. Systemy radiograficzne pośredniej (CR), po ucyfrowieniu posiadanego aparatu, zmniejszają potrzebną dawkę do wykonania zdjęcia o dobrej jakości.

W przypadku paneli DR ta wydajność dochodzi nawet do 75%, a to pozwala na całkiem bezpieczne użytkowanie pracowni radiograficznej. Oczywiście wpływu promieni jonizujących nie da się całkiem zniwelować, ale stosowanie odpowiednich akcesoriów ochronny da doskonały rezultat.

Zobacz również

Wykładzina jak czyścić? Dlaczego nie zawsze samodzielnie możemy wyczyścić wykładzinę?

Podłoga to powierzchnia, na której znajduje się najwięcej zabrudzeń. Oczywiście intensywność zabrudzeń zależy od konkretnego miejsca, ale pomimo tego nie można zapominać o regularnym sprzątaniu. Poza tym każdy rodzaj podłogi ...

Panel DR, czy czytnik CR, czyli, jak wybrać sprzęt diagnostyczny do gabinetu weterynaryjnego?

unnamed file
Radiografia jest bez wątpienia doskonałym narzędziem diagnostycznym tak w medycynie ludzkiej, jak i w weterynarii. Postęp technologiczny sprawił, że cyfrowa radiografia jest coraz chętniej wykorzystywana przez gabinety weterynaryjne, a sprzęt ...