Karmienie kota – ile razy dziennie dawać jeść pupilowi?
Nasze koty mogą mieć zróżnicowany apetyt. Wiele zależy od ich wieku oraz stylu życia. Często nie jesteśmy pewni, w jaki sposób dokarmiać zwierzę. To niezwykle ważny temat, ponieważ nadmierna ilość pokarmu może szybko doprowadzić pupila do nadwagi. Jak często nasz kot powinien dostawać posiłki? I co zrobić, by zbilansować odpowiednio dietę kota?
Dostosuj rytm posiłków do wieku i aktywności zwierzęcia
Ilość i częstotliwość karmy zależy od wielu czynników. Jednym z nich może być tryb życia. Tzw. koty kanapowe, czyli zwierzaki, które rzadko opuszczają dom, będą potrzebować mniejszej ilości karmy. Z kolei zwierzaki, które regularnie wychodzą poza mieszkanie muszą przyjmować więcej kalorii.
Wielkość posiłków można uzależnić również od rozwoju pupila. Młode kotki mogą potrzebować nieco większych porcji, ze względu na stały rozwój organizmu. Z kolei starsze osobniki zadowolą się niewielkimi posiłkami, dobrze jest jednak różnicować je pod względem konsystencji.
Jak często karmić dorosłego kota?
Po 8 miesiącu życia organizm kota jest już w pełni wykształcony, a zwierzę przechodzi w stan dorosłości. Mimo tego, jego mięśnie wciąż mogą potrzebować zwiększonej dawki białka i kalorii. Dlatego do momentu, gdy nasz pupil ukończy około półtora roku warto dostarczać mu odpowiednią porcję jedzenia, bogatą w białka i niezbędne witaminy.
Zwierzę należy karmić kilka razy dziennie. Częstotliwość posiłków warto dostosować do indywidualnych preferencji. Niektóre osobniki zadowolą się dwukrotnym posiłkiem, inne z kolei będą chciały karmy nawet 4 razy na dzień. Przy częstszym dokarmianiu, weterynarz z krakowskiego Podgórza doradza jednak nieznacznie zmniejszyć porcje, co zapobiegnie występowaniu nadwagi u kota.
Jak często karmić kocią mamę?
Kotki w trakcie okresu lęgowego będą potrzebować znacznie więcej wartościowych posiłków. Ich dieta powinna być przede wszystkim bogata w białko, glukozę oraz preparaty wapniowo-witaminowe. Karmiąca kotka musi również przyjmować większej ilości płynów, w tym wody oraz mleka. Najlepiej poić zwierzę raz lub dwa razy na dzień specjalnym mlekiem z puszki. Można też stosować standardową karmę jako dodatek codziennej diety.
Kocięta poniżej 4. miesiąca życia nie wymagają szczególnej opieki żywieniowej. Jak wskazuje przychodnia weterynaryjna, początkowo żywią się one wyłącznie mlekiem matki. Po ustaniu okresu karmienia możemy stosować preparat mlekozastępczy i stopniowo przechodzić na dokarmianie standardową karmą. Warto dokarmiać zwierzę kilka razy na dzień w niewielkich ilościach.