Jak szybko przesuwają się zęby w aparacie? Co powinni wiedzieć pacjenci przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?

photo 1654893938215 019881c2fbafcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNXx8Y2FuYWwlMjB0cmVhdG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY2Njg5Mjk4MAixlibrb 4.0.3q80w1080

Leczenie ortodontyczne zawsze wymaga czasu. Od momentu założenia aparatu ortodontycznego, do chwili jego zdjęcia może upłynąć naprawdę długi czas. Oczywiście wszystko zależy w dużej mierze od wady zgryzu, z jaką mamy do czynienia, jednak niezwykle istotne jest tutaj również doświadczenie specjalisty.

Działanie aparatu ortodontycznego – co należy wiedzieć?

Podczas wizyty u ortodonty oraz opracowania leczenia ortodonta określa czas, przez jaki pacjent będzie musiał nosić aparat ortodontyczny. Oprócz tego ważny jest także aparat, jaki zostanie założony. Prawidłowo przeprowadzony zabieg spowoduje, że aparat będzie cały czas prostował zęby.

W przypadku małej wady zgryzu efekty będą widoczne bardzo szybko, co za tym idzie proces leczenia ortodontycznego będzie krótszy. Nieco inaczej wygląda to w momencie, kiedy wada jest poważna, ponieważ tutaj korygowanie wady zgryzu może wynieść nawet kilka lat. Leczenie ortodontyczne jest też uzależnione od zachowania przez pacjenta odpowiedniej higieny jamy ustnej, gdyż wpływa to na ogólny stan zębów.

Jak działa aparat ortodontyczny?

Sposób działania aparatu ortodontycznego polega na wywarciu nacisku na zęby, gdzie występuje wada. W ten sposób zmienia się położenie zębów. W miejscu, gdzie znajdował się ząb, dochodzi do nawarstwienia tkanki.

Natomiast w miejscu, do którego ząb się przemieścił, następuje proces zaniku kości. Założenie aparatu ortodontycznego nie należy do przyjemnych zbiegów, jednak pacjent nie odczuwa tutaj żadnych dolegliwości bólowych.

Nieco inaczej wygląda w pierwszych dniach po założeniu aparatu. Zęby są obolałe, ale stan ten na szczęście nie trwa długo i po niedługim czasie pacjent przestaje odczuwać ból. Działanie aparatu na zęby to jedyna możliwość, jeżeli chodzi o ich wyprostowanie, a więc nie należy rezygnować z takiego leczenia wyłącznie z powodu obaw przed bólem.

Leczenie ortodontyczne – dla kogo?

Zabieg związany z założeniem aparatu ortodontycznego może być przeprowadzony zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Wyjątkiem mogą być dzieci, które jeszcze posiadają mleczaki, ponieważ tutaj rekomendowane są aparaty ruchome.

Każdy zabieg założenia aparatu na zęby poprzedzony jest dokładnymi badaniami oraz wywiadem z pacjentem. Niestety pewne problemy tj. próchnica, są przeciwwskazaniem do noszenia aparatu.

Na szczęście w chwili wyleczenia zębów pacjent może mieć założony aparat ortodontyczny. Oznacza to, że niektóre z chorób są chwilową przeszkodą do zabiegu ortodontycznego.

Zobacz również

Kiedy zaczynają się studia? O czym muszą wiedzieć przyszli studenci?

cambridge.JPGcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyfHx1bml2ZXJzaXR5fGVufDF8MHx8fDE2NzQ2ODg5OTYixlibrb 4.0.3q80w1080
Nauka na studiach wyższych wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą pamiętamy ze szkoły średniej. Warto również dodać, że w przypadku uczelni wyższych rok akademicki nie rozpoczyna się 1 września. Co ...

Promocja firmy, czyli jak wykorzystać naklejki reklamowe?

photo 1529120021438 7bc11336ed71cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDJ8fGZvbGRlcnN8ZW58MXwwfHx8MTY1OTEwMzc2Mwixlibrb 1.2.1q80w1080
Wśród wielu narzędzi marketingowych wyróżnić warto naklejki reklamowe. To skuteczny sposób na promocję własnej firmy, szczególnie że jest to niedrogi produkt poligraficzny. Nadruki naklejek można stosować na wielu gadżetach, które ...