Z jakich materiałów odzież i obuwie ochronne powinno być wykonane?

unnamed file 5

Wiadomym jest, że odzież i obuwie ochronne powinny zapewniać bezpieczeństwo i spełniać najwyższe normy jakościowe. Zaopatrzenie pracownika w elementy zabezpieczające jego zdrowie i życie należy do pracodawcy, dlatego świadomość przy wyborze najlepszych materiałowo produktów jest bardzo ważna. 

Cechy przydatności odzieży roboczej

Odzież roboczą stanowią spodnie, fartuchy, koszulki, kamizelki oraz ubiór przynależny lekarzom, kucharzom i pielęgniarkom. Przede wszystkim takie ubranie powinno zapewniać wygodę i spełniać kryterium ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, jak również przed zabrudzeniami i zniszczeniem prywatnych ubrań.  

Za tym idzie wybór wysokiej klasy materiałów wytrzymałych i odpornych, a jednocześnie przewiewnych latem i utrzymujących ciepło zimą. Najlepsze materiały to płótno, bawełna, polar i flanela. Zakup w odpowiednim sklepie z artykułami BHP pozwoli dobrać odzież spełniającą wysokie wymagania.

Odzież ochronna, na co zwrócić uwagę?

Producenci odzieży ochronnej muszą spełniać wysokie kryteria ustanowionych norm, a oferowane ubrania powinny mieć najwyższej klasy certyfikaty. Spodnie, bluzy oraz kurtki muszą chronić przed niebezpiecznymi czynnikami, w związku z tym powinny być wykonane z bardzo trwałych i wytrzymałych materiałów. 

W ich produkcji stosuje się mieszanki bawełny z poliestrami lub poliamidami. Ubrania dzięki temu zapewniają właściwości olejoodporne, wodoodporne i są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. 

Stosowane są również materiały ognioodporne, czyli proban, lub tkaniny odporne na działanie substancji chemicznych. Z innych materiałów wymienić należy tkaniny antyelektrostatyczne, a także ortalion – doskonały materiał wodoodporny.

Buty ochronne

Obuwie jest nieodzownym elementem odzieży ochronnej. Pozwala na uniknięcie wypadku dzięki odpowiednio dobranej podeszwie antypoślizgowej. Ważna jest również cholewka chroniąca stopę, gdzie wykorzystuje się naturalną skórę o niezwykłej trwałości i wytrzymałości. Stosowany podnosek wytrzyma silne uderzenie oraz ochroni stopę przed ściśnięciem. 

Materiał obuwniczy musi uchronić przed toksyczną substancją, poparzeniem, czy odmrożeniem. Dobrze dobrane obuwie powinno być wyważone, pozwalające na wygodne funkcjonowanie przez wiele godzin pracy.

Odpowiedzialne podejście do zakupu odzieży ochronnej dla pracowników zminimalizuje zagrożenia. Zapewnienie odpowiedniego stroju da wygodę i poczucie bezpieczeństwa, a także sprawi, że pracownik mniej odczuje zmęczenie, nie przegrzeje się latem, a zimą nie odczuje chłodu, co przełoży się na jego wydajność i efektywność.

Zobacz również

IIe kosztują chusteczki higieniczne? Dlaczego zawsze warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne?

unnamed file 4
Chusteczki higieniczne to bardzo przydatna rzecz, zwłaszcza gdy jesteśmy poza domem. Niewielkie opakowanie zmieści się w każdej torebce, a nawet kieszeni, co możliwa zabranie ich ze sobą wszędzie. Jaki jest ...

Drzwi zewnętrzne z pochwytem, czy z klamką? Oto jest pytanie…

unnamed file 2
Tradycyjna klamka podkreśla ponadczasowy i tradycyjny charakter domostwa. Nadaje drzwiom rustykalnego stylu i pięknie komponuje się z całością takiej aranżacji. W przypadku pochwytów można powiedzieć, że elegancja łączy się tu ...