Jak zapobiegać chorobie Alzheimera? Kilka porad dla starszych i nie tylko

unnamed file 7

Coraz to nowsze techniki lecznicze generowane przez rozwój medycyny pozwalają nam obecnie znacznie zwiększyć długość życia. Niestety, jednocześnie coraz  częściej starsi ludzie borykają się z chorobami, które szczególnie dokuczają w podeszłym wieku. Przykładem może być choroba Alzheimera, która na tę chwilę jest nieuleczalna i może powodować spore problemy w funkcjonowaniu. Jednak specjaliści wskazują, że można skutecznie ograniczyć ryzyko wystąpienia tego problemu…

Jak objawia się choroba Alzheimera?

To schorzenie, które najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia. Jest to choroba neurodegeneracyjna mózgu, która objawia się coraz to bardziej postępującą demencją.

Na wczesnym etapie schorzenia pojawiają się krótkotrwałe zaburzenia pamięci, dezorientacja czasowa, a także nieuzasadnione lęki, oznaki depresji. Objawy te często są bagatelizowane, i mało osób decyduje się na sprawdzenie ich przez poradnie specjalistyczne. Nowa Ruda jest miejscem, gdzie również można znaleźć taką placówkę.

Później pogłębiają się zaburzenia osobowości. Chora osoba zaczyna mieć poważne problemy z wykonywaniem standardowych czynności, ma też znaczne kłopoty z komunikowaniem się. Na końcowym stadium objawiają się zaburzenia odżywiania, chory ma problem z rozpoznaniem bliskich i odczuwa rozpad osobowości.

Zdrowy styl życia to podstawa

Aby nasz mózg prawidłowo się rozwijał, trzeba o niego odpowiednio dbać. Jest kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Przede wszystkim warto dbać o swoją wagę. Warto kontrolować prawidłowy stan tkanki tłuszczowej poprzez kontrolę sposobu odżywiania.

Istotne jest także ograniczenie węglowodanów prostych ze swojej diety. Cukier bardzo źle wpływa na pracę mózgu i szkodzi pamięci długo oraz krótkotrwałej. Dodatkowo zwiększa on ryzyko udaru. Aby zapobiec chorobie Alzheimera, warto również ograniczyć do minimum spożycie używek.

Poradnie specjalistyczne NFZ zalecają także odpowiedni dobór posiłków, który dostosowany będzie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Przede wszystkim warto urozmaicić potrawy o składniki bogate w kwasy tłuszczowe omega 3, które są niezbędne do prawidłowego działania naszego układu nerwowego.

Sen jest także szczególnie ważny

To jeden z ważniejszych, a bardzo często lekceważonych aspektów życia. Przychodnie specjalistyczne przyjmujące pacjentów z podejrzeniem Alzheimera, często stwierdzają u nich problemy ze snem. Nasz wypoczynek ma ogromny wpływ na pracę mózgu. To podczas nocnej regeneracji narząd odpoczywa i kataloguje zdobyte za dnia informacje. Zbyt krótki sen znacznie ogranicza jego funkcjonowanie, ma też niekorzystny wpływ na zdolność zapamiętywania i skupienia.

Zobacz również

Ile kosztuje Tymbark? Kiedy zakup większych ilości jest bardziej opłacalny?

Ile kosztuje Tymbark? Kiedy zakup większych ilości jest bardziej opłacalny?
Sok Tymbark to idealny dodatek do każdego posiłku. Spożywany jest on nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci, które go uwielbiają. Obecnie wśród wielu różnych ofert dotyczących napojów to właśnie ...

Jakie owoce wybrać do jesiennego smoothie?

photo 1554982612 dee66ebddaeccropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHw3N3x8ZnJ1aXRzfGVufDF8MHx8fDE2NjQ1NTQzNzcixlibrb 1.2.1q80w1080
Jesień to doskonała pora roku na przygotowanie organizmu do zimowego sezonu. Istotne jest dostosowanie diety w taki sposób, by efektywnie wspomóc własny układ odpornościowy. Warto postawić na potrawy z dużą ...