Skąd pochodzi pizza hawajska?
Jedni jej smak ubóstwiają, inni wręcz nienawidzą, a zastosowanie popularnego owocu uznają za profanację pizzy. Wariant hawajski faktycznie budzi spore kontrowersje, co nie zmienia faktu, że zyskał on dużą popularność niemal na całym świecie. Jaka jest jego historia? Skąd wywodzi się najsłynniejsza pizza z ananasem i szynką?
Hawajska, ale tak nie do końca…
Wiele osób mylnie sugeruje się nazwą twierdząc, że ten wariant wywodzi się z którejś z pacyficznych wysp. Jak się jednak okazuje, pierwszy raz ten wariant pizzy zaserwowano w Kanadzie, a dokładniej jednej z restauracji, którą Sam Panopoulous (z pochodzenia Grek) wraz z braćmi otworzyli w 1962 roku. Skąd pomysł na takie połączenie dodatków?
Młodzi przedsiębiorcy chcieli szybko zdobyć sympatię klientów, dlatego przed rozpoczęciem działalności postanowili poeksperymentować ze smakiem. Jednym z efektów takich działań była właśnie hawajska pizza z dowozem, która niemal od samego początku przypadła do gustu wszystkim klientom. Jednocześnie pojawiło się wokół niej sporo kontrowersji.
Ortodoksyjni Włosi mają pewne zastrzeżenia
Nie chodzi o wygląd, ani o smak pizzy. Problemem dla niektórych jest tutaj sam ananas, który jako owoc nie powinien znaleźć się na spodzie pizzy. Według niektórych takie połączenie jest niedopuszczalne i znacznie zniekształca smak popularnej potrawy.
Choć pizza na Krakowskim Żabińcu z dodatkiem ananasa cieszy się sporym zainteresowaniem, w słonecznej Italii, niektóre lokale w ogóle nie serwują tego wariantu. Oficjalnie hawajska pizza nie została również zatwierdzona przez stowarzyszenie włoskich rolników, zatem teoretycznie taka odmiana potrawy nie istnieje.
Kontrowersyjnych wariantów pizzy jest dużo więcej
Ze względu na uniwersalny charakter popularnej potrawy, pojawiło się wiele wariantów pizzy, wykorzystujących również regionalne składniki. Czasem są one dość egzotyczne… W krajach Ameryki Łacińskiej bardzo popularne jest przykładowo zdobienie ciasta wiórkami kokosowymi. Z kolei na wschodzie jako dodatek stosuje się śledzie lub inne ryby.
W Niemczech popularnym dodatkiem mięsnym są owoce morza, które częściej łączy się z delikatniejszym białym sosem przygotowanym na bazie śmietanki. Wariantów regionalnych nie brakuje też w naszym kraju. Pizza farmerska, czy odmiana wiejska z ogórkami kiszonymi i cebulą to także odmiany pizzy, które trudno będzie znaleźć w innych częściach świata.