Mam pomysł na startup – co dalej? Podpowiadamy jakie kroki podjąć by wdrożyć biznes
Rozpoczynając własny biznes nikt nie ma pewności, że inwestycja przyniesie zyski. W przypadku startupów sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem tutaj wchodzimy w rynek z innowacyjnym produktem, który może zostać pozytywnie przyjęty, lub od początku nie wzbudzać zainteresowania. Dlatego do tego typu działalności warto dobrze się przygotować, by w przypadku niepowodzenia wyjść z minimalnymi stratami. Obsługa prawna startupów okaże się tutaj niezbędna, przyda się też kilka wskazówek, które chcielibyśmy dziś przedstawić…
Fantastyczny pomysł? Być może, ale sprawdź reakcje!
Tworząc startup wprowadzamy na rynek produkt lub usługę, która stanowi innowacyjny twór naszej wyobraźni. Jako, że samodzielnie wpadliśmy na taki pomysł, jednocześnie uważamy, że jest on wręcz idealny, a konsumenci z pewnością to potwierdzą… Może być jednak inaczej…
Częstym błędem w trakcie rozwoju startupów jest brak jakichkolwiek analiz reakcji rynku. W ten sposób przedsiębiorcy na siłę wdrażają swój produkt nie zauważając lub bagatelizując początkowy brak zainteresowania. Może to przynieść negatywne konsekwencje, bowiem włożone koszty nie zostaną w końcu zwrócone, jeśli produkt się nie sprzeda! Dlatego warto już na wstępie prowadzenia działalności przeprowadzić analizy rynku. Kancelaria prawna dla startupu może pomóc zweryfikować czy produkt przypadnie do gustu klientom oraz, czy jego dalszy rozwój ma sens.
Bez inwestorów ani rusz!
Startupy nie będą się rozwijać bez finansowania, a zwykle początkujący przedsiębiorcy, którzy je tworzą nie mają środków na pokrycie rozwoju produktu. Dlatego warto jak najszybciej znaleźć dodatkowe źródła finansowania. Dobrze jest, gdy szukając potencjalnych inwestorów startup ma już przygotowane uzasadnienie biznesowe, które przekona sponsorów do zainwestowania w nową firmę.
Żaden z inwestorów nie wyłoży pieniędzy na rozwój przedsiębiorstwa, którego przyszłość jest niepewna. Dlatego przed szukaniem środków u osób zewnętrznych, warto dokładnie przeanalizować rynek i sporządzić odpowiednie raporty. Gdy wyniki okażą się pozytywne, a wstępne wdrożenie produktu lub usługi już wiązać się będzie ze sporym zainteresowaniem odbiorców, znacznie łatwiej można będzie przekonać inwestora. Dobrze jest przy tym negocjować, gdy u boku przedsiębiorcy znajduje się doświadczony prawnik. Nowe technologie mogą przynieść ogromne zyski, toteż nierzadko podczas rozwoju biznesu może dochodzić do nadużyć.
Przygotuj dobry biznesplan!
To szczególnie istotny element, którym należy zająć się już na początku rozwoju. Warto w dokumencie szczegółowo zawrzeć zasady dotyczące kierowania przedsiębiorstwem i strukturą jej organizacji. Kancelaria prawna dla startupu pomoże przygotować takie dokumenty, a także dobrać odpowiednią formę prowadzenia i rozliczania działalności.