Kiedy niemiecki pracodawca, zwalniając Cię nie przestrzega przepisów prawnych? Poznaj sytuacje, w których wypowiedzenie umowy o pracę jest bezzasadne
Czy wiesz, że niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę wręczone przez pracodawcę wcale nie musi być zgodne z przepisami? Pracodawcy nie zawsze są uczciwi wobec swoich pracowników i kierują się wyłącznie własnym interesem. Niestety wtedy cierpi na tym pracownik. Dowiedz się, w jakich sytuacjach wypowiedzenie nie jest zasadne i jak można walczyć z pracodawcą w sytuacji zwolnienia niezgodnego z przepisami?
Kiedy wypowiedzenie umowy o pracę jest bezzasadne?
Brak znajomości niemieckich przepisów powoduje, że możemy mieć problem z określeniem tego, czy wypowiedzenie umowy o pracę Niemcy zostało wręczone zgodnie z prawem niemieckim. Bezzasadne wypowiedzenie to takie, które:
- Zawiera błędy
- Ma źle wyliczony okres wypowiedzenia
- Zostało wręczone bez okresu wypowiedzenia tzw. wypowiedzenie nadzwyczajne, ale bez podania ważnego powodu przez pracodawcę
- Wręczono je w niewłaściwy sposób (pamiętaj, że właściwa forma wręczenia wypowiedzenia to za pośrednictwem poczty lub osobiście)
- Zostało wręczone pracownikom chronionym przed zwolnieniem.
Jeżeli Twoje wypowiedzenie w Niemczech budzi obawy, należy skonsultować je z prawnikiem, który określi, czy dokument ten jest zgodny z prawem, czy też zostałeś zwolniony bez żadnych podstaw. Nawet gdy okaże się, że wypowiedzenie jest jednak zgodne z prawem, to zyskasz pewność, że do zwolnienia doszło zgodnie z przepisami.
Czy pracodawcy nie boją się wręczać wypowiedzeń niezgodnych z przepisami?
Mogłoby nasunąć się pytanie, czy pracodawcy nie obawiają się wręczania wypowiedzeń, które nie są zgodne z prawem? W przypadku pracowników, pochodzących z zagranicy pracodawcy liczą na nieznajomość przepisów. Poza tym dużym utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń może być również słaba znajomość języka lub całkowity brak znajomości, co również się zdarza.
Pracownicy są jednak coraz bardziej świadomi tego, że niektórzy pracodawcy mogą chcieć ich oszukać. Z tego też powodu coraz częściej korzystają oni z usług prawnika.
Co można osiągnąć, nie zgadzając się z wypowiedzeniem?
Czy to, że nie zgodzisz się z wypowiedzeniem, da Ci jakieś korzyści? Jeżeli zostałeś niesłusznie zwolniony, to jak najbardziej, możesz liczyć na wiele korzyści. Możliwe jest przywrócenie pracownika do pracy, ale także istnieją inne wyjścia.
W zależności od sytuacji pracownik może ubiegać się o odprawę. Trzeba też pamiętać o tym, że wniesienie sprawy do sądu zabezpieczy otrzymanie dalszych należności do terminu, z jakim zostanie zakończone zatrudnienie w wyniku rozprawy. Dodatkowym atutem dla pracownika będzie otrzymanie świadectwa pracy.