Jaki kierunek należy skończyć, aby pracować z osobami głuchymi i mającymi problemy z wymową? Poznaj kierunki, dzięki, którym uzyskasz niezbędne uprawnienia
Wyróżnia się wiele kierunków, które uprawniają do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Pozwala to na wybór kierunku, który umożliwia nam pracę z osobami borykającymi się z konkretnymi problemami. Zdarza się też, że nie zawsze wiemy, jaki kierunek/specjalizację wybrać, aby pracować z konkretną grupą osób. Sprawdź, jakie uprawnienia, pozwolą Ci pracować z osobami głuchymi, niedosłyszącymi i zmagającymi się z różnymi wadami wymowy.
Neurologopedia – jakie uprawnienia da Ci ten kierunek?
Wybierając kierunek, jakim jest neurologopedia, będziesz mógł pracować z osobami mającymi zaburzenia mowy. W zakres obowiązków neurologopedy wchodzi nie tylko terapia, ale też diagnoza. Aby móc uporać się, z jakimś problemem, trzeba znaleźć jego przyczynę, a następnie wdrożyć terapię.
Po ukończeniu tego kierunku można pracować z dziećmi. Zdarza się też, że specjalista pracuje z osobami dorosłymi, które mają problemy z wymową. Warto odróżnić tiu neurologopedę, od logopedy. Ten pierwszy zajmuje się problemami, wynikającymi z ośrodkowego układu nerwowego, który został uszkodzony bądź nie rozwinął się prawidłowo.
Oczywiście neurologopeda może prowadzić też zajęcia dla osób, których układ ośrodkowy rozwija się prawidłowo, a problemy z mową wynikają z problemów z dźwiękami lub zaburzeń komunikacji werbalnej.
Surdopedagogika – kierunek, który pozwoli Ci pracować z osobami głuchymi i niedosłyszącymi
Praca z osobami głuchymi oraz niedosłyszącymi to duże wyzwanie, wymagające cierpliwości, profesjonalizmu, doświadczenia i co najważniejsze właściwego wykształcenia. Surdopedagogika umożliwia pracę z osobami, które nie słyszą, ale też słabo słyszą. Tu także w zakres obowiązków surdopedagoga wchodzi diagnoza, terapia i wspieranie na każdym etapie osoby niepełnosprawnej, borykającej się z tym konkretnym problemem.
Surdopedagogika to dział pedagogiki specjalnej. Kształcenie osób z takim zaburzeniem wymaga odpowiedniego podejścia, ale też specjalista powinien wzbudzać zaufanie.
Czy tylko studia przygotują Cię do pracy z wyżej wymienionymi grupami osób?
Terapia związana z wadami wymowy, ale też wsparcie drugiej grupy osób z niepełnosprawnością, dotyczącą nieprawidłowego funkcjonowania narządu słuchowego, wymaga specjalistycznego podejścia i wiedzy, aby należycie wspomóc takie osoby.
Wykształcenie wyższe jest tu niezbędne i bez niego nie ma możliwości pracy, jako neurologopeda, czy surdopedagog. Ponadto placówki, w których zatrudnione są tacy specjaliści, dokładnie analizują wykształcenie kandydata na powyższe stanowiska.