Idealne na śniadanie, czyli z czego zrobić owocowo-warzywne smoothie?
Warzywa i owoce w codziennym jadłospisie to najzdrowsze składniki dań. Szczególnie te, które podawane są w surowej postaci, zawierają mnóstwo witamin oraz mikroelementów niezbędnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że naturalne soki owocowe bez żadnych dodatków i wody oraz smoothie owocowo-warzywne mogą również zastąpić przekąskę i jeden z lżejszych posiłków dziennych.
Koktajle owocowe i warzywne proste są do wykonania, smaczne i niezwykle zdrowe. Każdy składnik w takiej kompozycji ma swoją wartość odżywczą i energetyczną. Połączenie warzyw z owocami doskonale się sprawdza np. na śniadanie lub podwieczorek. Jak skomponować koktajl warzywny? Podpowiadamy!
Burak, seler i marchew – czego dodają koktajlowi?
Owoce w smoothie zawierają dużo cukrów prostych, które w nadmiarze nie są korzystne dla zdrowia. Dodanie do smoothie warzyw z dużą zawartością błonnika pozwala na lepsze wchłanianie cukru, a tym samym poprawienie jego poziomu we krwi.
Doskonałe warzywa uzupełniające owoce to burak, zawierający niebywale dużo witamin i minerałów. Seler jest dodatkiem bardzo zasobnym w błonnik, tak samo jak ciecierzyca i brokuł, a jednocześnie sprawia, że koktajl jest sycący i lekkostrawny. Marchew bogata w wapń, żelazo, magnez, cynk, potas, miedź i fosfor, działa wzmacniająco i chroni organizm przed anemią.
Koktajl owocowo-warzywny na śniadanie, podwieczorek i kolację
Smoothie owocowo-warzywne to idealny początek dnia. Gęsta konsystencja, aromat i smak wprawiają w dobry nastrój z rana, a dodatkowym atutem koktajlu jest bogactwo witamin i duży zastrzyk energii na cały dzień. Śniadanie, w którym króluje smoothie jest z jednej strony lekkostrawne, a drugiej niebyle sycące.
Podwieczorek ze smoothie jest jak mała przekąska, smaczna i zdrowa. Eliminuje popołudniowy głód, a jednocześnie nie tuczy. Z tych samych powodów, warzywa połączone z owocami w koktajlu, nadają się również na kolację, szczególnie dla osób na diecie.
Pełnowartościowy posiłek – czyli co dodać do smoothie?
Przyrządzając smoothie można stworzyć jednorodną kompozycję owocową lub pełnowartościowy posiłek. Wystarczy odpowiednio dobrać elementy uzupełniające. Tu dobrym pomysłem jest uzupełnienie koktajlu o mleko, czy jogurt, jako elementy zawierające białko i zdrowe tłuszcze.
Idealnie na taki koktajl nadaje się awokado, połączone z masłem migdałowym lub olejem kokosowym. Zawartość błonnika i niezbędnych minerałów zawsze zagwarantuje odpowiednia ilość warzyw, np. szpinaku lub jarmużu. Jest to zdrowe i pyszne danie gwarantujące pełnowartościowy posiłek.