Drzwi zewnętrzne do domu. Jakie kupić?
Poczucie bezpieczeństwa i prywatności we własnym domu dla każdego jest niezmiernie ważne. Rozpatrując elementy, które się na to składają, priorytetem okazują się drzwi wejściowe. Odpowiednio dobrane mogą stanowić wybitny element dekoracyjny, ale przede wszystkim muszą mieć zastosowanie praktyczne.
Drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego, według aktualnych trendów budownictwa muszą spełniać rygorystyczne warunki ochrony wszystkiego, co znajduje się wewnątrz. Kolejną funkcją jest niewątpliwie dostosowanie do wymogów budowy energooszczędnej. Z tym wiąże się użycie odpowiednich materiałów i odpowiedniego wypełnienia.
Jakie materiały na drzwi zewnętrzne?
Drewniane drzwi nigdy nie wyjdą z mody. To najstarszy, obok kamienia, używany przez człowieka materiał budowlany. Drzwi wejściowe współczesne robione są z wysokogatunkowego drewna i wymagają regularnej pielęgnacji. Bez odpowiednich zabiegów, jak również bez okresowej renowacji ten materiał podatny jest na uszkodzenie.
Drewniane drzwi są stosunkowo drogie. Tańszą alternatywą będą drzwi zewnętrzne produkowane z materiału drewnopodobnego. Płyty te sprawiają, że konstrukcja jest lżejsza. Łatwiej jest również umieścić wypełniacz izolacyjny między warstwami drzwi.
Z szerokiej gamy produktów można również wybrać drzwi z aluminium, stali, czy PCV. Każdy rodzaj ma swoje szczególne właściwości. Często wybór nie jest łatwy, gdyż każda opcja może nie spełniać wszystkich wymagań.
Drzwi hybrydowe. Co to takiego?
Technologiczne rozwiązania pozwalają aktualnie na tworzenie uniwersalnych, dostosowanych do większości wymogów drzwi. Hybrydowa stolarka drzwiowa oparta jest na łączeniu ze sobą różnych materiałów w produkcji. Pozwala to na uzyskanie wysokich parametrów termoizolacji, dźwiękoszczelności oraz bezpieczeństwa.
Głównymi materiałami przy produkcji hybrydowych drzwi jest drewno, blacha ocynkowana i aluminium. Każdy z tych materiałów osobno ma wiele zalet, ale również swoje wady. Takie połączenie eliminuje wady, zostawiając same zalety.
Zalety drzwi hybrydowych
Przede wszystkim wysoka klasa energooszczędności. Tu najlepsze wyniki osiągają drzwi konstruowane konkretnie pod budowę najbardziej wymagających domów pasywnych. Współczynnik uciekania ciepła jest minimalny i sprawia, że wejście jest idealnie zaizolowane.
Kolejną zaletą jest doskonała izolacja akustyczna. Materiałem wypełniającym je pianka poliuretanowa, która jako materiał dźwiękoszczelny jest niezastąpiona. Trzecią cechą wartą uwagi jest bezpieczeństwo. Drzwi mają konstrukcję bardzo odporną na działanie niepożądanych gości.