Co to jest OWU? Sprawdź dlaczego warto zapoznać się z tym dokumentem
Wybierając polisę OC, powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi warunkami tej umowy. Niestety wiąże się to z koniecznością studiowania obszernego dokumentu o tajemniczej nazwie OWU. Mimo niezbyt przyjaznego stylu prezentacji warto zapoznać się z tymi zagadnieniami, które mogą nam ułatwić podjęcie decyzji o podpisaniu umowy. Na co konkretnie zwrócić uwagę?
OWU, czyli ogólne warunki ubezpieczeń
Taki dokument zawiera wszystkie prawa i obowiązki ubezpieczyciela oraz osoby korzystającej z polisy. To swoisty kodeks współpracy, zgodnie z którym rozstrzygane będą wszystkie niejasności po zawarciu umowy. W dokumencie można znaleźć między innymi dane usługodawcy i usługobiorcy, przedmiot umowy, prawa i obowiązki osoby ubezpieczonej oraz inne informacje.
To podstawowy dokument regulujący wszystkie kwestie związane z wykupowanym ubezpieczeniem. Najczęściej firmy decydują się na przygotowanie zbiorczego dokumentu, który obowiązuje do różnego typu polis. Warto więc znaleźć fragmenty dotyczące naszej umowy i szczególnie się z nimi zapoznać.
Przedmiot ubezpieczenia jest najważniejszy
W przypadku ubezpieczenia OC zakres umowy raczej jest z góry ustalony. Nie trzeba więc specjalnie przyglądać się tej sekcji, ponieważ obowiązkowe ubezpieczenie nakłada na firmach obowiązek zapisu konkretnych postanowień. Sprawa wygląda jednak inaczej w przypadku AC.
Dodatkowa polisa może mieć zróżnicowany zakres. Dlatego warto już na wstępie zapoznać się nim czytając ogólne warunki ubezpieczenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na listę sytuacji, w których osoba ubezpieczona ma prawo do odszkodowania, oraz wypunktowania dotyczące wyłączeń. Ubezpieczyciel musi bowiem poinformować klienta, kiedy będzie mógł odmówić wypłaty odszkodowania.
Na co jeszcze zwracać uwagę?
Istotny będzie sposób zgłaszania szkody. W przypadku polis AC warto przede wszystkim sprawdzić ile czasu mamy na zawiadomienie ubezpieczyciela oraz jak wygląda dalsze postępowanie po zgłoszeniu wypadku. Najczęściej czas na poinformowanie ubezpieczyciela o zdarzeniu jest tu bardzo skrócony, dlatego warto przed podpisaniem umowy zapoznać się z tymi warunkami.
Dobrze jest również sprawdzić zakładkę z obowiązkami osoby ubezpieczonej. Mogą się w nich znaleźć dodatkowe wytyczne, związane choćby ze sposobem rozwiązania współpracy, uiszczania opłat przy polisie ratalnej oraz dodatkowych prawach i obowiązkach, których ubezpieczyciel może wymagać w trakcie trwania umowy.