Jak dobrać buty trekkingowe na wiosenne wyprawy?

Zima powoli odchodzi w zapomnienie i ustępuje cieplejszej wiosennej aurze. To czas, w którym wielu zapalonych wędrowców odkopuje ze strychu swoje buty trekkingowe i zamierza udać się na pierwszy spacer po znanych szlakach. Co zrobić, gdy zeszłoroczne obuwie nie nadaje się już do użytku? Można kupić nowe produkty, a dziś podpowiemy, na co zwracać uwagę podczas poszukiwań.
Wytrzymała konstrukcja to podstawa
Decydując się na zakup butów trekkingowych męskich musimy postawić na produkty o dużej wytrzymałości.. Najlepiej przed dokonaniem wyboru sprawdzić kilka wariantów i wybrać ten, w którym będziemy czuć się najbardziej komfortowo. Ważne jest tu zarówno ułożenie stopy, jak i sposób amortyzacji kroku czy ułożenia cholewki do kończyny.
Podczas przymierzania uwzględnijmy odpowiedni rozmiar. Na wiosenne wyprawy lepiej kupić produkt nieco dłuższy, dzięki czemu łatwiej będzie nam założyć cieplejsze skarpety na wyprawę. Warto również postawić na produkt z wodoodporną membraną. Kapryśna pogoda może spłatać nam figla na szlaku, dlatego dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem z pewnością się przyda.
Trekkingi wysokie czy niskie?
Choć wskazania termometru w marcu i kwietniu mogą być zadowalające, nie należy popadać w zbyt duży entuzjazm. Na wysokich partiach gór wciąż może leżeć sporo śniegu, dlatego lepiej zdecydować się na buty catepillar z wyższą cholewką. W takich wariantach nasze stopy nie ulegną wychłodzeniu i będą dodatkowo zabezpieczone przed urazami mechanicznymi.
Trekkingi niskie sprawdzą się przy ekstremalnie wysokich temperaturach. Są one znacznie lżejsze od tradycyjnych butów turystycznych i mają elastyczną, oddychającą cholewkę. Jednak na pierwsze wiosenne wyprawy mogą okazać się mniej przydatne, ze względu na wciąż niskie temperatury w górach.
Zwróć uwagę na kształt podeszwy
Spód trekkingów ma kluczowe znaczenie w kontekście naszego bezpieczeństwa. Jeśli chcemy czuć się pewnie na dowolnym typie nawierzchni, powinniśmy postawić na warianty z grubą podeszwą, zawierającą nowoczesne systemy amortyzujące kroki.
W takich butach możemy łatwo pokonać śliskie podłoże i kamienisty odcinek szlaku. Im grubszy spód, tym słabiej odczujemy wszelkie napotkane nierówności, co zwiększy komfort wędrówki. Dobrze jest również zwrócić uwagę na sposób łączenia poszczególnych elementów obuwia. Jeśli zauważymy niechlujne wiązania, lepiej zastanowić się nad zakupem innego produktu.