Szlifierka kątowa jak założyć tarczę? W jaki sposób ułatwić sobie wymianę tarczy?

Szlifierka kątowa jak założyć tarczę? W jaki sposób ułatwić sobie wymianę tarczy?

Szlifierka kątowa to popularne urządzenie stosowane nie tylko do pracy zarobkowej, ale również w przydomowych warsztatach. Taka szlifierka umożliwia wykonywanie różnych prac, w tym również cięcie metalu. Sam zakup i obsługa urządzenia nie jest trudnym zadaniem, jednak problem może się pojawić w momencie, kiedy będziemy chcieli założyć tarczę w szlifierce kątowej.

Zakładanie tarczy w szlifierce, o czym pamiętać?

Jeżeli kupimy szlifierkę kątową koniecznie, musimy poznać zarówno jej zasadę działania, jak i sposób wymiany poszczególnych części. Bardzo ważną kwestią jest to, żeby każda tarcza szlifierska była odpowiednio dopasowana do szlifierki, jaką posiadamy. Zły rozmiar spowoduje, że montaż nie będzie możliwy.

W momencie, kiedy będziemy już gotowi do wymiany, należy odkręcić nakrętkę mocującą, po czym założyć nową tarczę. Ważne jest, aby przed przystąpieniem do pracy upewnić się, że tarcza jest prawidłowo założona.

Tutaj warto zwrócić uwagę na kierunek, w którym będzie się obracać tracza. Jest to niezwykle istotne w przypadku tracz diamentowych. Każda szlifierka do metalu, powinna być wyposażona w tarczę, która jest ostra i bez problemu poradzi sobie z obróbką.

Montowanie tarczy bez narzędzi

Montaż tarczy wymaga od nas dużo uwagi i dokładności. Najczęściej do wymiany potrzebne jest specjalne narzędzie, które umożliwi nam odkręcenie mocowania. Na szczęście dostępne są szlifierki, które umożliwiają wymianę tarczy bez konieczności używania dodatkowych narzędzi.

W tym celu stosuje się nakrętki szybkomocujące. Dzięki temu wymiana staje się szybsza i mniej skomplikowana. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nie trzeba pamiętać o tym, aby mieć przy sobie klucz, za pomocą którego będzie można zdjąć poprzednią tarczę szlifierską.

Nieprawidłowe założenie tarczy szlifierskiej – konsekwencje

Może się zdarzyć, że tarcza szlifierska zostanie zamontowana nieprawidłowo. Niestety taka sytuacja wiąże się z problemami podczas wykonywanej pracy, a nawet z niebezpieczeństwem dla osoby, która zajmuje się obsługą szlifierki. Aby uniknąć takiego problemu, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów.

Podczas dokręcania tarczy nie można zrobić tego zbyt mocno lub luźno. Siła, z jaką będziemy dokręcać, powinna umożliwić swobodne obracanie się tarczy. Źle zamontowana tarcza szlifierska może stanowić dla nas poważne niebezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli do wypadku dojdzie w momencie pracy szlifierki.

Zobacz również

Gdzie zgłosić wyciek danych osobowych pracowników? Skuteczne sposoby zwalczania cyberprzestępczości..

unnamed file 1
W erze powszechnej cyfryzacji i rozwoju technologii komputerowej większość danych przechowywana jest w formie elektronicznej. To spore ułatwienie, które pozwala na szybką obsługę informacji bez konieczności przygotowania tradycyjnych dokumentów i ...

Metalizacja próżniowa – co to jest? Sposoby dekoracji butelek szklanych

unnamed file 8
W przypadku zdobienia opakowań luksusowych można wykorzystać bardziej oryginalne techniki dekoracyjne. Nie tylko nadadzą one wyjątkowego blasku i połysku butelkom szklanym, lecz znacznie podniosą wartość ekspozycyjna danego produktu. Jedną z ...