Praca w Niemczech jaka umowa? Jaką umowę warto podpisać z niemieckim pracodawcą?

unnamed file

Umowa o pracę to dokument, który potwierdza legalne zatrudnienie. Bez względu na to, jaki zawód wykonujemy, warunki zatrudnienia oraz inne ważne informacje na temat wykonywanej pracy, powinny być przedstawione w formie pisemnej. Wyjeżdżając do pracy w Niemczech, warto wiedzieć, jakie rodzaje umów obowiązują i które z nich są najkorzystniejsze?

Rodzaje umów w Niemczech

Praca w Niemczech to dla wielu osób szansa na zwiększenie zarobków. Jednak planując wyjazd za granicę, powinniśmy sprawdzić, jaką umowę możemy podpisać z niemieckim pracodawcą. Jedną z najpopularniejszych umów jest umowa o pracę, której podpisanie niesie wiele korzyści dla pracownika.

Oprócz tego wyróżniamy również umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego pracownik, powinien wiedzieć, która będzie dla niego najkorzystniejsza.

Poza wyżej wymienionymi umowami istnieje także możliwość podpisania umowy MINIJOB. Takie zatrudnienie jest idealne dla osób, które szukają pracy na niepełny etat oraz chcą być zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku od wynagrodzenia.

Jaka niemiecka umowa jest najlepsza?

Szukając pracy w Niemczech zawsze, należy sprawdzać, jaką umowę oferuje nam niemiecki pracodawca. Niestety osoba szukająca pracy nie ma wpływu na to, jaką umowę podpisze, zwłaszcza jeśli szuka pracy za granicą. Warto dodać, że sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy wyjedziemy do pracy za pośrednictwem agencji.

Najczęściej oferowana pracownikom zatrudnianym w Niemczech jest umowa o pracę. Podpisując taki dokument, mamy pewność, że odprowadzane są wymagane składki, w tym również bardzo ważna składka zdrowotna.

Możemy też liczyć na urlop oraz w razie zwolnienia będzie obowiązywał konkretny okres wypowiedzenia. Oczywiście można spotkać się także z innymi rodzajami umów, dlatego tak ważna jest, chociażby podstawowa wiedza na temat zatrudnienia w Niemczech.

Praca przez agencje, a umowa

Najczęściej spotkaną formą zatrudnienia jest praca wykonywana za pośrednictwem agencji. Czy w tym przypadku również możemy podpisać umowę o pracę oraz korzystać ze wszystkich przysługujących praw?

Agencja pracy oferuje zatrudnienie w wielu firmach na terenie Niemiec. Warunki tego zatrudnienia muszą być tak samo zachęcające pod względem finansowych i formalnym, jak dla obywateli Niemiec, ponieważ w innym przypadku nie byłoby chętnych osób do pracy.

Pracownik wyjeżdżający do pracy za granicę pospisuje umowę o pracę nie bezpośrednio z Niemieckim pracodawcą, a agencją. Taka umowa zawierana jest na czas określony, jednak może być ona przedłużana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zobacz również

Papier do druku jak płótno. Jaki papier fotograficzny wybrać, aby przypominał płótno?

unnamed file 2
Drukowanie zdjęć pozwala na zachowanie wielu pięknych chwil, które zostaną nie tylko w naszej pamięci, ale również w formie fotografii. Aby móc drukować zdjęcia konieczna jest drukarka oraz specjalny papier. ...

Mam pomysł na startup – co dalej? Podpowiadamy jakie kroki podjąć by wdrożyć biznes

unnamed file 2
Rozpoczynając własny biznes nikt nie ma pewności, że inwestycja przyniesie zyski. W przypadku startupów sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bowiem tutaj wchodzimy w rynek z innowacyjnym produktem, który może zostać ...