Metalizacja próżniowa – co to jest? Sposoby dekoracji butelek szklanych

unnamed file 8

W przypadku zdobienia opakowań luksusowych można wykorzystać bardziej oryginalne techniki dekoracyjne. Nie tylko nadadzą one wyjątkowego blasku i połysku butelkom szklanym, lecz znacznie podniosą wartość ekspozycyjna danego produktu. Jedną z takich technik, jest stosowana powszechnie metalizacja próżniowa. Pozwala ona przygotować cienką powłokę, która stanowić będzie doskonałe uzupełnienie dekoracyjne naczyń. Jak przeprowadza się taki zabieg?

Czym jest metalizacja butelek w praktyce?

Technika polega na przygotowaniu cienkiej warstwy danego pierwiastka na powierzchni szklanej. Za jej pomocą można uzyskać wyjątkowy efekt estetyczny w postaci koloru oraz połysku. Zwykle warstwę tę tworzy się poprzez napylenie rozproszonych w gazie cząsteczek danego metalu. 

Z zastosowaniem techniki można przygotować powłokę ze złota, srebra i innych metali szlachetnych oraz półszlachetnych. Ze względu na dodatkowy proces utwardzenia, takie elementy dekoracyjne odznaczają się znaczną trwałością i odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Wykorzystując zdobienie metalem butelek można przygotować dekoracje całkowicie pokrywające szkło, lub tylko wybrane elementy zdobnicze.

Słów kilka o samym procesie dekorowania

Metalizacja butelek rozpoczyna się od dobrania odpowiedniej mieszanki sproszkowanego pierwiastka i podgrzanie go wykorzystując specjalnie przygotowany palnik. Z jego pomocą dostarczane są gazy techniczne, takie jak tlen, acetylen czy propan, które powodują przetopienie materiału na przyszłą powłokę.

W następnym kroku mieszanina nadtopionego proszku metalu, gazów oraz powietrza stanowiącego nośnik zostaje pod odpowiednim ciśnieniem natryskiwana na zdobioną powierzchnię. W ten sposób można przygotować cienką i jednocześnie jednolitą powłokę. Częściowo przetopiony materiał doskonale przylega do powierzchni szkła i zespaja się z nim na stałe.

Kiedy metalizacja znajduje zastosowanie?

W przypadku produkcji wyrobów szklanych metalizacja butelek jest oryginalnym sposobem na przygotowanie eleganckich dekoracji. Zwykle wykorzystuję się tę technikę w przypadku butelek, przeznaczonych do przechowywania produktów najwyższej klasy, takich jak whiskey, ekskluzywne wina oraz wódki.

Oprócz branży szklarskiej metalizacja butelek kryjąca bardzo często stosowana jest również w przemyśle samochodowym i elektrochemicznym. Technika znajduje także zastosowanie w optyce, przy produkcji sprzętu gospodarczego, a także w astronomii.

Zobacz również

Co to jest umowa zlecenie? Sprawdzamy czy ta forma współpracy się opłaca

Co to jest umowa zlecenie? Sprawdzamy czy ta forma współpracy się opłaca
Form zatrudnienia jest kilka. Ich różnorodność ma pomagać w dostosowaniu sposobu pracy i rozliczenia z pracownikiem. Czasem jednak pracodawcy korzystają z umów, które po prostu bardziej się im opłacają. Bardzo ...

Idealne na śniadanie, czyli z czego zrobić owocowo-warzywne smoothie?

photo 1600850055983 b7af5eb25bb0cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxOHx8c21vb3RoaWUlMjBqdWljZSUyMGZydWl0c3xlbnwxfDB8fHwxNjQ1NDQ3MTQ1ixlibrb 1.2.1q80w1080
Warzywa i owoce w codziennym jadłospisie to najzdrowsze składniki dań. Szczególnie te, które podawane są w surowej postaci, zawierają mnóstwo witamin oraz mikroelementów niezbędnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że naturalne ...