Metalizacja próżniowa – co to jest? Sposoby dekoracji butelek szklanych

unnamed file 8

W przypadku zdobienia opakowań luksusowych można wykorzystać bardziej oryginalne techniki dekoracyjne. Nie tylko nadadzą one wyjątkowego blasku i połysku butelkom szklanym, lecz znacznie podniosą wartość ekspozycyjna danego produktu. Jedną z takich technik, jest stosowana powszechnie metalizacja próżniowa. Pozwala ona przygotować cienką powłokę, która stanowić będzie doskonałe uzupełnienie dekoracyjne naczyń. Jak przeprowadza się taki zabieg?

Czym jest metalizacja butelek w praktyce?

Technika polega na przygotowaniu cienkiej warstwy danego pierwiastka na powierzchni szklanej. Za jej pomocą można uzyskać wyjątkowy efekt estetyczny w postaci koloru oraz połysku. Zwykle warstwę tę tworzy się poprzez napylenie rozproszonych w gazie cząsteczek danego metalu. 

Z zastosowaniem techniki można przygotować powłokę ze złota, srebra i innych metali szlachetnych oraz półszlachetnych. Ze względu na dodatkowy proces utwardzenia, takie elementy dekoracyjne odznaczają się znaczną trwałością i odpornością na mechaniczne uszkodzenia. Wykorzystując zdobienie metalem butelek można przygotować dekoracje całkowicie pokrywające szkło, lub tylko wybrane elementy zdobnicze.

Słów kilka o samym procesie dekorowania

Metalizacja butelek rozpoczyna się od dobrania odpowiedniej mieszanki sproszkowanego pierwiastka i podgrzanie go wykorzystując specjalnie przygotowany palnik. Z jego pomocą dostarczane są gazy techniczne, takie jak tlen, acetylen czy propan, które powodują przetopienie materiału na przyszłą powłokę.

W następnym kroku mieszanina nadtopionego proszku metalu, gazów oraz powietrza stanowiącego nośnik zostaje pod odpowiednim ciśnieniem natryskiwana na zdobioną powierzchnię. W ten sposób można przygotować cienką i jednocześnie jednolitą powłokę. Częściowo przetopiony materiał doskonale przylega do powierzchni szkła i zespaja się z nim na stałe.

Kiedy metalizacja znajduje zastosowanie?

W przypadku produkcji wyrobów szklanych metalizacja butelek jest oryginalnym sposobem na przygotowanie eleganckich dekoracji. Zwykle wykorzystuję się tę technikę w przypadku butelek, przeznaczonych do przechowywania produktów najwyższej klasy, takich jak whiskey, ekskluzywne wina oraz wódki.

Oprócz branży szklarskiej metalizacja butelek kryjąca bardzo często stosowana jest również w przemyśle samochodowym i elektrochemicznym. Technika znajduje także zastosowanie w optyce, przy produkcji sprzętu gospodarczego, a także w astronomii.

Zobacz również

Jak dobrać rozmiar butów, by zawsze czuć się komfortowo?

photo 1580813089126 0e2b5d32ae2dcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxMTV8fG5pa2UlMjBydW5uZXJzfGVufDF8MHx8fDE2ODI4NDk4OTUixlibrb 4.0.3q80w1080
Nawet najdroższe buty mogą powodować dyskomfort, jeśli nie będą dopasowane do stóp. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić upatrzone warianty, czy faktycznie będziemy czuć się w nich komfortowo. Nietrafiony zakup ...

Jak szybko przesuwają się zęby w aparacie? Co powinni wiedzieć pacjenci przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego?

photo 1654893938215 019881c2fbafcropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwyNXx8Y2FuYWwlMjB0cmVhdG1lbnR8ZW58MXwwfHx8MTY2Njg5Mjk4MAixlibrb 4.0.3q80w1080
Leczenie ortodontyczne zawsze wymaga czasu. Od momentu założenia aparatu ortodontycznego, do chwili jego zdjęcia może upłynąć naprawdę długi czas. Oczywiście wszystko zależy w dużej mierze od wady zgryzu, z jaką ...