Jakie opony zimowe? Podpowiadamy jak dopasować ogumienie

unnamed file

Za nami pierwszy atak zimy. Czy nasz samochód został w pełni przygotowany na nadchodzący trudny sezon? Jeśli nie, to ostatni moment, aby to zmienić. W grę wchodzi nasze bezpieczeństwo, dlatego nie warto bagatelizować problemu. Kluczową kwestią jest teraz wymiana opon oraz ustawianie zbieżności kół, co przyczyni się do zwiększenia komfortu jazdy. Jak dopasować ogumienie do warunków?

Opony zimowe czy wielosezonowe?

Oba typy produktów nadają się do jazdy po oblodzonej drodze. Zimowe ogumienie przystosowane jest bezpośrednio do radzenia sobie w warunkach o niskiej przyczepności. Takie opony świetnie poradzą sobie z oblodzoną jezdnią, odprowadzaniem błota pośniegowego czy jazdą podczas prawdziwej zamieci.

Zamiennikiem mogą być opony całoroczne. To ogumienie, które można stosować niezależnie od pory roku. Dopasowany system rowków umożliwia jazdę w każdych warunkach, warto jednak znaleźć produkty wysokiej jakości. Takie ogumienie zapewni długotrwałe zastosowanie i zwiększy bezpieczeństwo na drodze…

Kilka uwag dotyczących wymiany opon

Kiedy warto zamienić ogumienie? Ta kwestia jest zróżnicowana i zależy od pogody. W przypadku, gdy mamy do czynienia z długą jesienią i wysokimi temperaturami, nie trzeba spieszyć się z wymianą opon. Zimowe ogumienie znacznie gorzej znosi taką pogodę i może szybciej przez to stwardnieć.

Dobrze jest przeprowadzić wymianę przed pierwszymi zapowiadanymi atakami zimy. Ogumienie letnie nie poradzi sobie z oblodzoną jezdnią, a prowadzenie samochodu będzie wówczas bardzo niebezpieczne. Warto przy tym pamiętać o stosowaniu właściwych opon, to znaczy takich, które mają odpowiednią wysokość bieżnika. Jeśli mówimy o ogumieniu na zimę, dobrze jest wybrać te produkty, których zagłębienia są większe o 3-4 mm od minimalnego progu zaznaczonego na produktach.

Komputerowa geometria kół – czy to potrzebne?

Wraz z wymianą opon, dobrze jest przeprowadzić ustawienie zbieżności. Z biegiem czasu użytkowania, osie kół mogą się rozregulować, co znacznie zmniejsza bezpieczeństwo na drodze. Oczywiście niezastosowanie tego zabiegu nie doprowadzi do pogorszenia warunków jazdy, jednak ustawienie zbieżności znacznie ją ułatwi.

Prawidłowa zbieżność kół to lepsze i pewniejsze kierowanie. Sam zabieg nie trwa długo i kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Mechanik podczas testu sprawdzi ustawienie  kół i dokona właściwych korekt. Niektóre ośrodki proponują wykonanie usługi wliczonej w koszty wymiany opon, co będzie korzystniejsze.

Zobacz również

Ile kosztują maseczki ochronne? Czy rodzaj maseczki ma wpływ na cenę?

Ile kosztują maseczki ochronne? Czy rodzaj maseczki ma wpływ na cenę?
Maseczki ochronne to jeden ze sposobów na walkę z koronawirusem. Zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa powoduje, że każdy jest chroniony przez przenoszeniem się wirusa. Obecnie maseczki są niezbędne, jeśli przebywamy w ...

Co na wrażliwe zęby? Kiedy należy skorzystać z pomocy stomatologa?

unnamed file
Nadwrażliwość zębów to problem, który dotyczy wielu z nas. To jak bardzo wrażliwe są zęby jest kwestią indywidualną. Nie oznacza to jednak, że dolegliwość ta musi wpływać na jakość naszego ...