Jak założyć własną firmę w kilku krokach?

unnamed file 5

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Ty też masz już dość pracy na etacie? Chcesz być swoim szefem, zyskać wolność oraz niezależność? Sprawdź, co zrobić, by osiągnąć przywołany cel i założyć własny biznes.

Krok 1: Wybierz formę działalności gospodarczej

Najpierw dobrze się zastanów. Przeanalizuj swoje oczekiwania i potrzeby. Następnie wybierz formę prowadzonej działalności gospodarczej. To bardzo ważny krok, od którego w dużej mierze zależy przyszłość Twojego biznesu. Istnieje co najmniej kilka dostępnych opcji. Możesz założyć firmę jednoosobową albo spółkę (cywilną, jawną, komandytową itp.). Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Weź pod uwagę między innymi wielkość posiadanego kapitału. 

Krok 2: Zdecyduj o formie opodatkowania firmy

Już wiesz, jaka forma działalności gospodarczej najbardziej Ci odpowiada? W takim razie czas na kolejny krok, czyli wybór sposobu opodatkowania. PIT? CIT? RPE? A może karta podatkowa? Przywołane wyżej opcje różnicuje nie tylko zakres podmiotowy czy podstawa opodatkowania, ale również czynniki takie jak: stawki, ulgi, dokumentacja działalności bądź potrącanie kosztów.

Krok 3: Określ rodzaj świadczonych usług

W odpowiednim sklasyfikowaniu działalności pomogą Ci kody PKD. Znajdziesz je na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystkie sekcje zostały dokładnie opisane, co znacznie ułatwia podjęcie właściwej decyzji. Jak określić rodzaj świadczonych usług? Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czym Twoja firma będzie się zajmować? Każda z czynności ma przypisany symbol. 

Krok 4: Zacznij współpracę z biurem rachunkowym

Dlaczego skorzystanie z oferty wykwalifikowanych księgowych to dobra decyzja? Profesjonalne biuro rachunkowe w Katowicach lub innym większym mieście wesprze Cię w prowadzeniu firmy i weźmie na siebie część obowiązków (np. reprezentowanie firmy przed organami podatkowymi, tworzenie akt pracowniczych itp.)., dzięki czemu zyskasz więcej czasu na rozwijanie przedsiębiorstwa i nie będziesz się przejmować żadnymi formalnościami. 

Krok 5: Zarejestruj działalność gospodarczą

Jeśli prowadzisz firmę jednoosobową albo spółkę cywilną, wystarczy wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Pozostałe formy działalności wymagają rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Odpowiednie szablony można pobrać za pośrednictwem dedykowanych stron WWW i wydrukować lub wypełnić niezbędną dokumentację przez Internet, korzystając z podpisu elektronicznego. To proste, szybkie i wygodne rozwiązanie.

 

Zobacz również

Garnitur ślubny w innym kolorze niż stalowy granat lub szarość? Sprawdźmy!

unnamed file 4
Czy można wybrać inny kolor garnituru ślubnego niż granatowy lub stalowy? Chociaż nie jest to częste, zdarzają się Panowie Młodzi, którzy idą do ślubu w kolorowych garniturach. Jaki kolor wybrać, ...

Co ile km wymiana rozrządu będzie konieczna? Krótki opis procesu naprawy

unnamed file 1
Podczas eksploatacji pojazdu, poszczególne podzespoły i części w mniejszym bądź większym stopniu ulegają zużyciu. Dobrym przykładem jest rozrząd, który stanowi jeden z ważniejszych układów kontrolujących pracę auta. W trakcje eksploatacji ...