Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

unnamed file 1

Zgodnie z prawem, od 1 października 2018 roku, kierowca nie ma obowiązku wozić ze sobą dokumentów pojazdu, takich jak dowód rejestracyjny czy zaświadczenie o wykupieniu obowiązkowej polisy. Jest to pewne ułatwienie, jednak dane w nich zawarte mogą okazać się niekiedy przydatne. W trakcie kolizji z innymi użytkownikami dróg, przy polubownym ustaleniu szczegółów rozwiązania problemu informacje dotyczące ubezpieczenia OC mogą się przydać. Jak szybko sprawdzić wówczas ważność polisy?

Na początek UFG…

Informacje o tym do kiedy ważna jest polisa OC można otrzymać w internetowym systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy przejść na stronę ufg.pl i wejść do zakładki „baza OC i AC” i później kliknąć „sprawdzanie ubezpieczenia OC” oraz „Identyfikacja umowy OC na dzień”.

Użytkownik w tym momencie zostanie poproszony o wpisanie danych pojazdu. Do weryfikacji niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego lub kodu VIN, dnia, w którym sprawdzamy ważność polisy oraz kraj. Na podstawie tych informacji, system automatycznie wyświetli informacje, czy w danym momencie pojazd posiadał ważną polisę OC.

Sprawdź OC po historii pojazdu

Informacji dotyczących ważności polisy można szukać również na rządowych portalach. W tym celu trzeba odpalić witrynę historiapojazdu.gov.pl oraz podać dane identyfikujące dany model pojazdu. Na podstawie przesłanych informacji zostanie wygenerowany raport.

Notatki o ważności ubezpieczenia OC należy szukać w sekcji ogólnej. W tym przypadku jednak nie zostanie podana data obowiązywania polisy, a jedynie ważność dokumentu lub jej brak w konkretnym dniu wskazanym przez kierowcę. 

A jakie są inne sposoby?

Jedną z najprostszych metod weryfikacji ważności polisy jest również odnalezienie zaświadczenia w domowych dokumentach. Jeśli utraciliśmy potwierdzenie zakupu ubezpieczenia, możemy skontaktować się z firmą, która je przyznała i uzyskać informacje odnośnie ważności.

Ostatecznym rozwiązaniem jest kontakt z policją. Funkcjonariusze wezwani na miejsce zdarzenia mają dostęp do oficjalnej bazy CEP, w której znajdują się wszelkie informacje dotyczące zarejestrowanych pojazdów. Mogą więc oni poinformować uczestników zdarzenia o aktualności polisy ubezpieczenia. Kraków jest miejscem, w którym wypadki bardzo często kończą się wezwaniem służb porządkowych, warto jednak mieć na uwadze, że taki obrót spraw będzie wiązał się z wypisaniem mandatu dla sprawcy zdarzenia. Jeżeli więc zależy nam na polubownym rozwiązaniu konfliktu, warto wykorzystać inne sposoby…

 

Zobacz również

Ile kosztuje laserowe zamykanie naczynek na twarzy? Poradnik dla Klientów

unnamed file
Laserowe uszczelnianie naczyń to metoda, która może korygować zmiany naczyniowe różnego pochodzenia. Zabieg laserowy - kilka faktów Estetyczne efekty zabiegu wpływają również pozytywnie na samoocenę i szczęście pacjentów. Procedura laserowego ...

Ile kosztuje założenie GPS do samochodu? Czy samodzielny montaż GPS to dobry pomysł?

photo 1507882690564 a51298183825cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwzfHxHUFMlMjBjYXJ8ZW58MXwwfHx8MTYzODIwMDM1MAixlibrb 1.2.1q80w1080
Montaż GPS to ważna czynność, o której powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu. Odpowiednie zabezpieczenie pozwala na odnalezienie auta w przypadku kradzieży. Poza tym można mieć także kontrolę nad wieloma innymi ...