Jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC?

unnamed file 1

Zgodnie z prawem, od 1 października 2018 roku, kierowca nie ma obowiązku wozić ze sobą dokumentów pojazdu, takich jak dowód rejestracyjny czy zaświadczenie o wykupieniu obowiązkowej polisy. Jest to pewne ułatwienie, jednak dane w nich zawarte mogą okazać się niekiedy przydatne. W trakcie kolizji z innymi użytkownikami dróg, przy polubownym ustaleniu szczegółów rozwiązania problemu informacje dotyczące ubezpieczenia OC mogą się przydać. Jak szybko sprawdzić wówczas ważność polisy?

Na początek UFG…

Informacje o tym do kiedy ważna jest polisa OC można otrzymać w internetowym systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy przejść na stronę ufg.pl i wejść do zakładki „baza OC i AC” i później kliknąć „sprawdzanie ubezpieczenia OC” oraz „Identyfikacja umowy OC na dzień”.

Użytkownik w tym momencie zostanie poproszony o wpisanie danych pojazdu. Do weryfikacji niezbędne jest podanie numeru rejestracyjnego lub kodu VIN, dnia, w którym sprawdzamy ważność polisy oraz kraj. Na podstawie tych informacji, system automatycznie wyświetli informacje, czy w danym momencie pojazd posiadał ważną polisę OC.

Sprawdź OC po historii pojazdu

Informacji dotyczących ważności polisy można szukać również na rządowych portalach. W tym celu trzeba odpalić witrynę historiapojazdu.gov.pl oraz podać dane identyfikujące dany model pojazdu. Na podstawie przesłanych informacji zostanie wygenerowany raport.

Notatki o ważności ubezpieczenia OC należy szukać w sekcji ogólnej. W tym przypadku jednak nie zostanie podana data obowiązywania polisy, a jedynie ważność dokumentu lub jej brak w konkretnym dniu wskazanym przez kierowcę. 

A jakie są inne sposoby?

Jedną z najprostszych metod weryfikacji ważności polisy jest również odnalezienie zaświadczenia w domowych dokumentach. Jeśli utraciliśmy potwierdzenie zakupu ubezpieczenia, możemy skontaktować się z firmą, która je przyznała i uzyskać informacje odnośnie ważności.

Ostatecznym rozwiązaniem jest kontakt z policją. Funkcjonariusze wezwani na miejsce zdarzenia mają dostęp do oficjalnej bazy CEP, w której znajdują się wszelkie informacje dotyczące zarejestrowanych pojazdów. Mogą więc oni poinformować uczestników zdarzenia o aktualności polisy ubezpieczenia. Kraków jest miejscem, w którym wypadki bardzo często kończą się wezwaniem służb porządkowych, warto jednak mieć na uwadze, że taki obrót spraw będzie wiązał się z wypisaniem mandatu dla sprawcy zdarzenia. Jeżeli więc zależy nam na polubownym rozwiązaniu konfliktu, warto wykorzystać inne sposoby…

 

Zobacz również

Jak księgować leasing samochodu osobowego w KPiR? Ważne wskazówki dla przedsiębiorców

Dział księgowy to miejsce, gdzie każdego dnia wykonywanych jest wiele ważnych czynności mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednak pomimo starannego prowadzenia spraw księgowych w firmie mogą pojawić się pewne ...

Papier do druku jak płótno. Jaki papier fotograficzny wybrać, aby przypominał płótno?

unnamed file 2
Drukowanie zdjęć pozwala na zachowanie wielu pięknych chwil, które zostaną nie tylko w naszej pamięci, ale również w formie fotografii. Aby móc drukować zdjęcia konieczna jest drukarka oraz specjalny papier. ...