Drzwi zewnętrzne z pochwytem, czy z klamką? Oto jest pytanie…

unnamed file 2

Tradycyjna klamka podkreśla ponadczasowy i tradycyjny charakter domostwa. Nadaje drzwiom rustykalnego stylu i pięknie komponuje się z całością takiej aranżacji. W przypadku pochwytów można powiedzieć, że elegancja łączy się tu z wielką funkcjonalnością.

Wybierając drzwi zewnętrzne do domu jednorodzinnego warto zastanowić się nad dopasowaniem najdrobniejszych elementów. To ważne ze względu na wygląd oraz praktyczną funkcjonalność. Uwagę można skoncentrować na zawiasach, eleganckiej ramie, a także na wyborze sposobu otwierania drzwi.

Kiedy klamka, a kiedy pochwyt?

Jest kilka zasad, których warto się trzymać przy wyborze klamki lub pochwytu. Głównie wybór powinien być uzależniony od stylizacji wejścia, ale trzeba również wziąć pod uwagę inne czynniki. Nie zawsze to, co sobie wyobrazimy zapewni komfort użytkowania, a niekiedy będzie wręcz to utrudnione.

Dlatego też wybierając klamkę lub pochwyt warto zwrócić uwagę na materiał, z którym dobrze dany element się sprawdzi. Klamka będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku drzwi drewnianych lub PCV, zachowujących klasyczny styl. Pochwyt z kolei doskonale pasuje do drzwi w nowoczesnym stylu, stalowych, hybrydowych oraz aluminium.

Co, poza materiałem wykończeniowym, jest ważne przy wyborze?

Klamka i pochwyt służą do otwierania drzwi i jest to ich główna funkcja. Niemniej ważne by tej funkcjonalności nie zepsuć. Klamka doskonale sprawdzi się w lekkich drzwiach, a operowanie skrzydłem nie będzie stanowiło problemu. Tak może stać się, jeśli do zbyt ciężkich drzwi zamontujemy klamkę, a wówczas otwieranie może być dość ciężkie.

Aby temu zapobiec stosujmy zasadę montowania elementu otwierającego biorąc pod uwagę masywność drzwi. Przy cięższym skrzydle drzwiowym warto zastanowić się nad pochwytem. Jest to lepsze rozwiązanie, gdyż otwieranie wygląda zupełnie inaczej, a sił do tego nie trzeba wiele użyć.

Kształt klamki i pochwytu, jakie ma znaczenie?

Kształty klamek są w takiej różnorodności, że trudno wybrać wśród nich. W przypadku pochwytów nie, być może, aż takiego wyboru, ale nadal jest pełna możliwość dopasowania do własnego projektu. Warto w przypadku jednego i drugiego postawić na taki kształt, który pozwoli, by ręka trzymała go pewnie, nie ślizgała się i zapewniała pełen komfort przy otwieraniu.

Klamka podłużna bez kantów jest dobrym rozwiązaniem, tylko warto zwrócić uwagę na jakość sprężyn i wewnętrznego mechanizmu otwierającego. Pochwyt, to element wykonany ze stali nierdzewnej, a przy tym niezwykle wygodny. Łatwo go złapać i przytrzymać, co pozwala na większą swobodę ruchu, a tym samym lepsze dostosowanie do dłoni.

Zobacz również

Czy szycie garnituru na miarę, w dzisiejszych czasach, jest opłacalne?

photo 1585412459272 762fb93357c3cropentropycstinysrgbfitmaxfmjpgixidMnwxNDA1NTd8MHwxfHNlYXJjaHwxNDV8fHN1aXQlMjBncmVlbnxlbnwxfDB8fHwxNjQyNDE3NjQ2ixlibrb 1.2.1q80w1080
Garnitur to nieodłączna część męskiej garderoby. Zdecydowanie większość panów posiada taki strój formalny w szafie, przynajmniej jeden. Poza zawodowym dress codem nakładającym obowiązek noszenia garnituru, w życiu prywatnym jest kilka ...

Panel DR, czy czytnik CR, czyli, jak wybrać sprzęt diagnostyczny do gabinetu weterynaryjnego?

unnamed file
Radiografia jest bez wątpienia doskonałym narzędziem diagnostycznym tak w medycynie ludzkiej, jak i w weterynarii. Postęp technologiczny sprawił, że cyfrowa radiografia jest coraz chętniej wykorzystywana przez gabinety weterynaryjne, a sprzęt ...